Gyorsan növekszik a kínai 3D fémnyomtatás, stagnál a nyugati
A 2010-es évek második felétől az ipari fémnyomtatás uralja a 3D nyomtatószektort. Az évtized első felében, a technológia berobbanásakor sokan prognosztizálták, hogy tíz éven belül a 3D printer ugyanúgy jelen lesz minden háztartásban, mint egy ideje a számítógépek vagy az okostelefonok.
Nem így történt, aminek több oka van, például, hogy gépvásárlás helyett praktikusabb szolgáltatóirodákat igénybe venni, ha pont nyomtatnunk kell valamit. Túl gyakran nem kell, ezért felesleges az otthoni gép: miután túl vagyunk a megismerési folyamaton, az első hónap rácsodálkozásán, kiderül: túl sok mindenre nem tudjuk használni. És amire igen, arra léteznek profi szolgáltatások.
A másik ok, hogy míg a polimeralapú printelés ugyan nagyon fut, de ott is az ipari (és nem a fogyasztói) alkalmazások dominálnak. A harmadik: a fémnyomtatás háttérbe szorította a műanyagokat. Nem készül több fémnyomat, viszont gépek, termékek és szolgáltatások jóval több bevételt generálnak, nagyobb pénzek vannak benne.
2024 fémnyomtatásában, az előző évekhez képest, még egy jelentős változás történt: kilőtt a kínai szektor, az első negyedévben jóval több „made in China” gépet értékesítettek, miközben (beleértve a polimeralapú rendszereket is) az ipari 3D printerek globális piaca stagnál. Kína polimeres gépekben is jól teljesít, különösen a kezdő szintű, 2500 dollár alatti printerekre van igény.
A fém azonban mindent visz, főként a legnépszerűbb fémnyomtató technológiával dolgozó porágy-fúziós (powder bed fusion) rendszerek iránti kereslet nő, míg az amerikai és az európai értékesítők panaszkodnak, bár a védelmi ipar fokozódó érdeklődésével, valamint a helyi ellátási láncok erősítésével változhat a helyzet.
Az első negyedévben csökkent a polimeralapú ipari nyomtatók értékesítése, a fémnyomtatóké viszont tíz százalékkal nőtt. A növekedés motorja Kína. Negyvenöt százalékkal többet szállítottak ki, mint egy éve. Ezzel szemben a nyugati világban négy százalékos csökkenés tapasztalható. A tendencia egyértelmű: az utolsó négy negyedévben a kínai számok folyamatosan emelkednek.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: