Guatemalában is elkészült az első nyomtatott épület
A közép- és délamerikai cementipar egyik vezető cége, a Progreso megnyitotta Guatemala első nyomtatott épületét. Az ország építészetében mérföldkőnek számító munkát – Guatemala ezzel felkerült a 3D épületnyomtatás világtérképére – az ukrajnai iskolanyomtatásban oroszlánrészt vállalt dán 3DCP Csoporttal partnerségben végezték.
Azon pedig már senki nem lepődik meg, hogy a nyomat a szintén dán COBOD lassan már legendás BOD2 printerén készült, mint oly sok más épület szerte a nagyvilágban. Az első BOD2-t a Progreso telepítette Latin-Amerika egyik leglátványosabb és legautentikusabb országában.
A projekt azt is bebizonyította, hogy földrengésveszélyes talajon is kivitelezhető szerkezetileg a 3D épületnyomtatás. A házikószerű szerkezet falai kilenc méteresek, huszonhat munkaóra alatt készültek el. Összesen hét munkanapig dolgoztak rajtuk.
A falak erősen organikus kidolgozását a 3D nyomtatás tette lehetővé, más technológiával hihetetlenül drága lett volna, vagy kivitelezhetetlennek bizonyul. A régió elsőszámú építőanyagával, a betonblokkokkal viszont remekül elboldogultak a kivitelezők.
A printelt falakat Rancho típusú pálmalevél-tetővel egészítették ki. A tetőtípust generációk hosszú sora óta használják Latin-Amerikában. Olcsó, hőkomfortot ad, az anyag rugalmassága és könnyű súlya miatt jól illeszkedik a földrengés-veszélyes helyszínek látványvilágához.
A Progreso nagyon elégedett, és most ki is élhették kísérletező kedvüket, a tetővel kihasználhatták a szerkezet hűtőkapacitását, és nyilván a dán szakértőkkel való együttműködés is komoly inspirációt jelenthetett. El is döntötték, hogy a területen, például Mexikóban újabb projekteket kiviteleznek együtt a közeljövőben.
Az épület nemcsak Guatemala, hanem egész Latin-Amerika 3D nyomtatásában is fontos eseménynek számít.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: