FWF Fröbel VERO dömper
Ahogy ígértem nektek egy hete, az oldalon most az egykori NDK játékgyártás egyik érdekes gyártójának az FWF Fróbelnek a termékeit igyekszem bemutatni nektek három gyönyörű darab segítségével.
Az első bemutatóban egy markolót ismerhettetek meg, amit most követ egy dömper, hiszen a markolóval kiszedett földet valamivel el is kellett szállítani, amire az FWF-nek kész terve volt a dömperrel.
Az FWF Fröbelről már az előző bejegyzésben ejtettem szót, de úgy gondolom inkább ide is berakom a céggel kapcsolatos információkat.
Az NDK óvodákban már az 50-es évektől kezdve nagy népszerűségnek örvendtek a különböző fa járművek a fiúk körében, amit akkoriban a Dressel Spielgaben Zwickau készített.
Ez igazából egy magánvállalkozás volt, amit Hans Dressel alapított és irányított. A cég népszerű termékeket állított elő viszonylag olcsón, így valószínűleg csípte is akkoriban a szocialista vezetés szemét. Ennek eredményeként 1958-ban az alapító Hans Dressel az NSZK-ba költözött és hátrahagyta a céget.
Ezt az NDK ipari minisztériuma természetesen azonnal államosította is, így jött létre a PGH "Friedrich Fröbel" Werdau, ami arról a Friedrich Fröbelről kapta a nevét aki már XIX.század elején felismerte a játék fontosságát a gyerekek fejlődése szempontjából és 1840-ben megalapította a világ első óvodáját.
A cég a későbbiekben megvált ettől a névtől és Vereinigte Erzgebirgische Spielwarenwerke Olbernhau (VERO) néven folytatta tevékenységét, de a fa játékok még ekkor is a kínálatban maradtak sok más érdekes játék mellett.
A billenőplatós teherautó méreteiben tökéletesen illeszkedett a markoló mellé. A játék kb. 45 cm-es hosszúsággal, 22 cm-es magasággal és 18 cm-es szélességgel rendelkezett.
Ebből is láthatjátok, hogy ez bizony egy nagy méretű jármű volt.
A teherautós jellegzetességek persze azonnal láthatóak voltak a gyerekek számára. Hatalmas billenthető plató, kocka alakú fülke plexi ablakkal és nyitható ajtókkal és persze a jármű alatt három tengelyen helyezkedtek el a kerekek.
Igazi vagányság volt a jármű, ami gyakorlatilag majdnem teljesen (a szélvédő műanyag volt) fából készült.
A jármű kidolgozását tekintve igazán gondos munka volt. A fülke hűen adja vissza a kor IFA és LIAZ teherautóinak vonalát, ahol még olyan apróságokra is figyeltek mint a nyitható ajtók vagy a viszonylag részletesen kidolgozott belsőtér.
A tető kék színt kapott, ami nagyon jól mutat a fa színű játéknál.
A füle elejét a festett lámpa és a hűtőrács uralja, az utóbbi közepére a cég logója került (FWF).
A fülke tetején egy sárga színű műanyagból készült háromszög volt megtalálható, ami a kor autóra jellemző volt. Persze ebben az esetben ennek a háromszögnek funkciója is volt, de erről majd egy kicsit később.
A plató ahogy minden más is fából készült. A megmunkálás egészen szép, ugyanis az oldalsó rész úgy néz ki mint egy valódi teherautó platója. A hátsó részen egy kis lejtés volt található, így a rápakolt homokot vagy mást a gyerekek egyszerűen leboríthatták.
A leborításhoz a plató alatt egy fából készült kar volt megtalálható, amit elforgatva a platót fel lehetett emelni, sőt ha akarták a gyerekek még kitámasztott állásban is tudták hagyni.
Persze ehhez azért kellett némi erő, ugyanis a billenőplató nem volt éppen egy könnyű darab.
A futóműre is érdemes néhány szót szánni. A hátsó két tengely dupla abroncsokat kapott, ami erősítette a teherautós külsőt.
Az igazi érdekesség azonban az első tengely volt és itt jön a képbe a háromszög. Az első tengely ugyanis mozgatható volt. A háromszög (erről ejtettem már szót a teherautó tetejénél) forgatásával az első tengely is elfordult.
Ez úgy szintre emelte a fából készült tologatós játékok fogalmát, ugyanis a gyerekeknek a tologatáson kívül a kormányzásra is figyelmet kellett fordítani.
Az FWF Fröbel dömper nem véletlenül volt az NDK óvodák egyik kedvenc játéka. A hozzám került darab igazán szép állapotban maradt meg. A plexi ép, a műanyag háromszög a helyén és a festés és a lakkozás is egészen elképesztő állapotban van így közel 50 évvel az elkészítés után.
Reményeim szerint a többi fajátékkal együtt ezt a különleges darabot is láthatjátok majd, de amíg nem tudom megmutatni nektek személyesen addig jönnek a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: