Főnix-híd, a fenntarthatóság emlékműve
A 3D betonnyomtatással foglalkozó svájci Holcin nemrég fejezte be Főnix nevű hidját. Az építmény a 2021-es Velencei Építészeti Biennálén díjat nyert, szintén betonnyomtatással készült Striatus projekt sikerére épül.
A kivitelezésben neves vállalatok és intézmények vettek részt: az ETH Zürich egyetem egyik kutatócsoportja, a Zaha Hadid Architects számítási és tervező csapata, valamint a szintén a beton lehetőségeit tanulmányozó osztrák incremental3D. Skálázható, fenntartható infrastrukturális megoldásokban gondolkoztak, a Főnixen keresztül ezeket a lehetőségeket vizsgálják, és igyekeznek kiaknázni.
A hidat tíz tonna újrahasznosított anyagból, köztük a Striatus eredeti építőkockáiból dolgozták ki. A Holcin saját betontintát fejlesztett a Főnixhez, és úgy optimalizálta, hogy elődjénél negyven százalékkal kevesebb legyen a széndioxid-lábnyoma. Összességében, a szerkezet teljes és tényleges széndioxid-lábnyoma huszonöt százalékkal lett kevesebb, ami egyrészt bámulatra méltó, másrészt van még hova fejlődni.
Az egyedi betontintát a Holcin ECOCycle „körkörös” technológiájával sikerült létrehozni. Épületek bontásakor újrahasznosított anyagokat százszázalékosan reciklált ECOPlanet cementtel kevertek egybe hozzá.
A körkörös gazdaságon (circular economy) alapuló megközelítés, a számítógépes tervezés és a 3D nyomtatás közös nevezőre hozásával akár ötven százalékkal is csökkenthető az anyagmennyiség úgy, hogy a kevesebb anyag nem megy a minőség, a teljesítmény rovására. A kivitelezőknek nem kellett visszavenniük az eredeti elképzelésekből, nem kellett kompromisszumokat kötniük munka közben.
A Főnixet úgy alakították ki, hogy megerősítés nélkül bírja a tömörítést. Ennek az egyedi kialakításnak az eredményeként könnyű szétszedni, majd összetevőit újrahasznosíteni.
Az eredménnyel mindegyik partner elégedett.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: