Foci-játék társas
Ezúttal egy nagyon-nagyon régi hazai társasjátékot mutatok be nektek. A Foci-játék egészen addig ismeretlen volt a számomra, míg az egyik aukciós oldalon nem találkoztam vele.
Igazából az azonnal lejött, hogy egy társasjátékról van szó, azonban nagyon tetszett a doboz grafikája és érdekelt maga a játék is, így ajánlatot is tettem az eladónak akivel sikerült is megkötnöm az üzletet.
A játékot a belül található leírás alján található FNYV-ből következtetve a Fővárosi Nyomdaipari Vállalat készítette, de mivel évszám nem szerepel, így elég nehéz meghatározni a játék pontos korát.
Én a 60-as évek közepére teszem a játék megjelenését. A Fővárosi Nyomdaipari Vállalatot ugyanis 1959 január 1-el alapították meg.
A 60-as évekre utal a játék dobozán található grafika is, aminek közepén két labdarúgó látható, a bal alsó sarokban egy igazán retro labda kapott helyet, ami alatt a Foci-játék felirat volt olvasható.
Az egész doboztetőn látszik, hogy ez még nem a modern kor grafikája, hanem sokkal inkább a 60-as évekre jellemző grafikai stílus. Sajnos szignó nincs a grafika alatt, pedig az lehet hogy segített volna a játék korának pontos meghatározásában.
A doboztetőt leemelve azonnal láthatóvá válik a játéktér. A játéktér a doboz alsó felében került elhelyezésre és onnan nem is volt értelme kivenni azt.
A játéktábla egy klasszikus focipályát mintázott, ahol a fociban használt vonalak, a játékosok és a kapuk is el lettek helyezve. A tábla egyik sarkában egy óra, míg átlóban szemben vele egy eredményjelző volt megtalálható.
Ami azonnal feltűnik, hogy a játéktér több szintből állt össze és ennek köszönhetően igazán érdekes megoldásokkal találkozhattak a gyerekek.
A legfelső játéktéren a játékosok előtt egy-egy furat kapott helyet, míg a tábla mértani közepén egy kis 'bogyót' láthattak a gyerekek. Ez a 'bogyó' fontos szerepet játszott, ugyanis a második szintet rögzítette és tartotta a helyén.
A második szint egy forgatható tárcsa volt. A tárcsán különböző helyeken fehér pöttyök voltak elhelyezve, míg a tárcsa szélén akkora furatok lettek kivágva, amelybe a gyerekek ujja simán beleférhetett.
Ez már csak azért is volt fontos, ugyanis a tárcsát forgatni kellett és erre a játéktér szélén volt lehetőség.
A játéktér tárcsájával egy szinten volt az eredményjelző tárcsa elhelyezve, ami szintén forgatható volt.
A harmadik szint pedig gyakorlatilag egy rögzítő funkciót ellátó hátlap volt.
De hogyan kellett játszani a Foci-játékkal? Ez egy jó kérdés. Alapvetően sem figurák, sem dobókocka, sem labda nem volt megtalálható a dobozban.
A játékot a tárcsák forgatásával lehetett játszani. A játékosok első lépésben eldöntötték ki forgat elsőnek a tárcsán és ezt követően indulhatott a taktikai csata. Igen, taktikai csata ugyanis a Foci-játékban nagyon fontos szerep jutott a taktikának.
A játékosok a tárcsán egy, kettő, három vagy négy lyukat forgathattak. A tárcsa elforgatásával a labda szépen elkezdett vándorolni a játéktéren és máshol tűnt fel a forgatás után.
Ezt követően az ellenfél következett, aki szintén eldönthette hogy egy és négy között mennyit is szeretne a tárcsán forgatni.
Ha valaki betalált az ellenfél kapujába akkor az eredményjelzőn fordíthatott egyet.
A mérkőzések a valódi focihoz hasonlóan meghatározott ideig tartottak, amit végül az nyert meg aki több gólt szerzett.
Összességében egy nagyon érdekes és különleges játék volt a Foci-játék, aminek meglepően hosszú volt a játékideje és valószínűleg sokáig nem lehetett ráunni.
A taktika nagyon fontos volt és nem volt érdemes ész nélkül tekergetni a tárcsát, ugyanis arra is rá lehetett fázni.
Örülök, hogy egy ilyen különleges hazai játékkal is gazdagítani tudtam a gyűjteményt. Remélhetőleg ezt a játékot is megtudom majd mutatni nektek, de amíg erre nincs lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek ezúttal is.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: