Ezek a trendek fogják meghatározni 2025-ben az oktatást
A hagyományos oktatási modell egyre kevésbé illik a gyors technológiai változások miatt is átalakuló társadalomba. Régebben kevésbé értékelt adottságok, mint az érzelmi intelligencia és a kommunikációs készség kitüntetett szerephez jutnak a mind inkább gépek által meghatározott közegben, ahol a rutinfeladatok jó részét programok végzik el.
Bernard Marr jövőkutató 2025 oktatását meghatározó hét technológiai trendet emel ki.
Ahogy a gépek egyre jobban teljesítenek számításokban, trendek elemzésében, beszámolók generálásában, az ember-központú, „szoft” adottságok markánsabb szerepet kapnak a tantervben: az érzelmi intelligencia és a kommunikáció mellett a kritikus gondolkodás, a nagy egészre vonatkozó stratégia, vezetőkészség, csapatmunka erősebben integrálódik a mainstream oktatásba.
Egy friss felmérés alapján a dolgozók 57 százaléka szerint a generatív MI-vel eredményesebb a munkájuk. A ChatGPT és társai az oktatásban is terjednek: tanárok tanítják biztonságos használatukat, osztályozásnál segítenek, személyre szabott tanácsokat adnak a modellek.
A személyre szabás nemcsak az MI esetében egyre hangsúlyosabb. Minden tanuló más, így a legjobbat úgy lehet kihozni belőlük, ha személyiségükhöz leginkább passzoló oktatást kapnak. 2025-ben sok ilyen típusú pilotprojektre számíthatunk.
Az életen át tartó tanulásban nincs sok új, de a koncepció ennek ellenére minden évben meghatározó. 2025-ben sem lesz másként, sőt, a technológiai adottságok javítására minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektetnek. Online oktatás, moduláris, mikro- és nanotanulás – ízelítő a választékból…
Az egyre több online platformmal a virtuális és a kiterjesztett valóság is nagyobb szerephez jut, masszívabb hozzáféréssel, immerzívebb megoldásokkal – és persze a távoktatás sem tűnik el.
Gyakoribbak lesznek az oktatási intézmények és vállalatok közötti együttműködések. A vállalatok jövőbeni munkáltatókként is megjelennek, ami különösen a technológiákra érvényes, mert folyamatosan nő a high-tech területeken, főként a mesterséges intelligenciában és a cyberbiztonságban tehetséges diákok iránti igény. Ha már tanulmányaik során együttműködnek potenciális leendő alkalmazóikkal, a jövőben gördülékenyebben megy majd a közös munka.
Az Ed-Tech (oktatástechnológiai) iparág 350 milliárd dolláros üzletté válik 2030-ig. A befektetők száma és a befektetések összege nő, az innováció úgyszintén. Minden feltétel adott lesz, hogy az oktatás megfeleljen a változó világ elvárásainak. 2025-ben ebből már remélhetőleg sokkal többet fogunk érzékelni, mint 2024-ben. Az új modell sokkal dinamikusabb, alkalmazkodóbb és emberközpontúbb a réginél.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: