Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. október 31., csütörtök

Emberi őssejttel nyerte vissza látását egy majom

A japán Kobe városának Szemkórházában tudósok emberi őssejteket használva sikeresen „befoltoztak” egy lyukat egy majom retinájában, visszaállítva a főemlős látását, amellyel komoly lépést tettek az idősödéssel járó látáskárosodás elleni küzdelemben, a probléma kezelésében.


Az úgynevezett sárgafolt (makula) lyuk az öregedéshez kapcsolódó látáskárosodás. Idősödve, a szemgolyókat kitöltő, lekerekített alakjukat megőrző gélszerű folyadék a retinától lefelé zsugorodik, és időnként szakadást okoz a makulában.


majom.jpg


Egy ilyen sérülés következményekkel jár. A makula a szem közepén helyezkedik el, az érzékszerv legaktívabb részeként a központi látásért és a fényfeldolgozásért felelős.


A makula-lyuk a látás elhomályosodásához, romlásához vezet. Az esetek csak kilencven százalékára alkalmazható jelenlegi gyógymódok mellékhatása a periferikus látás elveszítése. A szemészek a retina széléről helyeznek át sejteket a retina közepére. Ha viszont a szélen kevesebb a sejt, akkor a periferikus látás romlik, ott várhatók szakadások.


Kutatók ezért foglalkoznak az őssejtes kezeléssel. Nem kell a szem egyébként is korlátozott sejtállományából elvenni, hanem újakat használnak pótlásként. 


A japán orvosok emberi embrióból származó retinális prekurzor sejteket tenyésztettek ki, majd a megvakult majom szemébe, retinája jobb oldalába implantálták őket.


Hat hónappal később tesztelték a majom látását. Három tesztsorozaton vett részt: korábban a felvillantott pontok mindössze 1,5 százalékára, ezúttal 11-26 százalékukra reagált. Kiderült az is, hogy a retinában új sejtek nőttek – de a kutatók nem tudták eldönteni, hogy az őssejtekből vagy az állat eredeti retinájából származnak.


További kutatások szükségesek ahhoz, hogy eldöntsék: a kezelés használható-e embereknél. Ha igen, az őssejtes megoldás komoly és szerteágazó lehetőségekkel kecsegtet. 


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: