Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. október 24., csütörtök

Ellenáll-e a 3D nyomtatott volfrám egy atomreaktor extrém körülményeinek?

Egy magfúziós reaktorban a hőmérséklet meghaladja a 150 millió Celsius-fokot – ez több mint tízszer melegebb a Nap magjánál. A volfrám, egy ritka fém, képes elviselni az ilyen szélsőséges hőmérsékleteket, így ígéretes az atomreaktorokban való felhasználása. A volfrám azonban drága, kemény és törékeny. Ezzel a trükkös fémmel való munka előmozdítása érdekében az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma 1 millió dolláros támogatást ítélt oda az Iowa Állami Egyetem kutatóinak, hogy tanulmányozzák az atomreaktorok volfrám alkatrészeinek 3D nyomtatásának lehetőségét


A támogatás az Energiaügyi Minisztérium Versenyképes Kutatást Ösztönző Programja (EPSCoR) 36 millió dolláros alapjának a része, amelynek célja az energiával kapcsolatos kutatás előmozdítása az egész országban. Az Egyesült Államok Energia Információs Hivatala szerint az Egyesült Államokban az elektromos áram 19 százalékát atomenergiával állítják elő. 


3d-printed-tungsten.jpg


Sougata Roy kutató, aki megkapta ezt a támogatást, óriási lehetőségeket lát a jövőben az atomenergiában. „Az egyik legfontosabb dolog, ami izgat a projektben, az az atomenergiával való munka.” – mondta Roy. „Ez a legnagyobb tiszta energiaforrás az Egyesült Államokban. Ez a károsanyag-kibocsátásmentes áram fontos a jövő szempontjából.”


Roy az Iowa Állami Egyetem gépészmérnöki adjunktusa és a támogatás segítségével additív gyártást fog használni atomreaktorok pajzsainak és alkatrészeinek gyártásához. A professzor a DREAM-TEAM projektnek nevezi törekvését: „Átfogó ökoszisztéma fejlesztése volfrám additív gyártásához extrém alkalmazásokhoz és menedzsmenthez”.


A négyéves ösztöndíjjal, Roy Yachao Wanggal, az Észak-Dakotai Egyetem gépészmérnök-asszisztensével, valamint az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának három másik laboratóriumának kutatóival fog dolgozni.


3d-printed-tungsten-cover.jpg


Miért a 3D nyomtatott volfrám? A wolfram kiemelkedően ellenáll a hőnek, de ellenáll a nagyenergiájú neutronsugárzás hatására bekövetkező eróziónak is és alacsony radioaktív tríciumot tart meg. Ezek a tulajdonságok ideálissá teszik az atomreaktorok számára, de kihívást jelentő tulajdonságai miatt a DREAM-TEAM kutatói a hagyományos módszerek helyett a volfrám 3D nyomtatással történő feldolgozását próbálják ki. Lézerporral fúvott irányított energialerakást alkalmaznak, amely során lézerrel megolvasztják a volfrámport, miközben a fémet rétegről rétegre oxigénkontrollált környezetben nyomtatják, azaz mondhatjuk, hogy hegesztik.


Tudjon meg többet a fémnyomtatási eljárásokról a FreeDee weboldalán!


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: