Arcimplantátum 3D nyomtatással
A Chennai Indiai Technológiai Intézet kutatói és a helyi fogsebészek által alapított ZorioX Innovációs labor fémnyomtatással arcimplantátumokat készített feketegomba-betegségben szenvedő betegek számára. A betegség Covid-19-es, AIDS-es és más kóroktól szenvedők esetében különösen súlyos lehet.
A Covid utáni időkben mintegy hatvanezer személyt regisztráltak feketegomba-megbetegedéssel. A gomba megtámadja az arcszöveteket, nekrózist és eltorzulást okozva. Súlyos esetekben orr-, szem- vagy teljes arcvesztés a következmény. A fontos testrészek elveszítése befolyásolja a légzési, étkezési és kommunikációs képességeket.
A mukormikózis néven is ismert baj komoly aggodalommal tölti el az indiai egészségügyi dolgozókat. Az arcjegyek elvesztése a pácienseket mentálisan és emocionálisan is nagyon megviseli. Az archelyreállítás iránti igény jelentősen megnőtt.
A rekonstruáló sebészet működő megoldásnak tűnik. Változatos technológiákkal, például bőrgraftokkal, szövettágítással és mikrovaszkuláris sebészettel dolgoznak. Helyreállítják a betegek arcszerkezetét és az arc funkcióit, segítve őket, hogy visszatérjenek megszokott napi rutinjaikhoz, hogy újból normális életet éljenek. Ezek a speciális megoldásoknak az előállítása azonban költséges, szegényebbek sajnos nem is férnek hozzájuk.
Itt jött képbe a 3D nyomtatás. Költséghatékonyabb, kisebb mennyiség előállítására alkalmasabb, és a technológiát már eddig is sikeresen alkalmazták implantátumok készítésére. Az indiai kutatók rozsdamentes acéllal és más fémekkel, ötvözetekkel dolgoztak.
Ötven implantot már beültettek kezdve a gyengébb egészségi állapotban lévő páciensekkel.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: