A Repont sikeres, de nem egy tiszta story
Bevezettük ezt a Repont rendszert, amivel bizonyos üvegeket, palackokat visszaválthatunk és elvileg örülhetünk mert siker, az emberek nagyon aktívan részt vesznek benne, de van pár dolog ami beárnyékolja ezt a szép képet.
Számomra legelőször is az, hogy szerintem egy hazugságra épül, arra, hogy most visszakapsz pénzt a palackokért. Azért gondolom ezt hazugságnak, mert én konkrétan megfigyeltem, hogy a bevezetés előtt megemelték az árat annál a terméknél amit vettem 50 forinttal, amivel mondhatni rámterhelték az egészet, másrészről nem sokkal később megint még tovább emelték újabb 50 forinttal az árat. Bár a héten láttam ezt az utolsó emelést visszavonták de lehet, hogy csak akció miatt.
Vagyis visszakapok pénzt? Igen, mert ténylegesen visszakapok, de mivel a bevezetés előtt épp emelték az árat ugyanennyivel, igazából nem. Plusz amúgyis annyi mindennek nőt nagyon az ára - elemzések szerint igazáságtalanul - az elmúlt években hogy igazából nem tudom minek örüljek, igazából nem kapok vissza semmi pénzt, hanem pénzemnél maradok, ha elvégzem a munkát amit elvárnak tőlem, vagyis szétválogatom, összegyűjtöm a cuccokat és visszaviszem. Ami költség nekem, tehát igazából még pénzemnél se maradtam.
Aztán: Fura kommunikáció alalkult ki.
Egyszer azt mondták, hogy csalódás, hogy kevesebben viszik vissza a dolgokat mint hitték. Aztán amikor kiderült, hogy enyhén szólva nem mennek olajozottan a dolgok, akkor meg az volt a baj, hogy a magyar lakosság túlterheli a rendszert, sokkal jobban használjuk mint várták:
"Alig egy hónapja működik, máris fennakadások vannak a pénzvisszaadó automatáknál"
"Egy hónapja kizárólag olyan műanyagpalackokat és italosdobozokat lehet forgalomba hozni, amelyeket visszaváltanak. Az üzletekben a MoHu automatákat, úgynevezett repontokat állított fel az elszállítás és újrahasznosítás érdekében, de a visszaváltás nem megy mindig zökkenőmentesen - írta a RTL."
Ja meg voltak ilyen apró problémák minthogy... mégse kaptad meg a pénzt amit meg kellett volna.
"Jelenleg naponta két és fél millió palackot váltanak vissza a vásárlók, de a folyamat nem mindig zökkenőmentes. Az RTL Híradó egy olyan automatánál forgatott, ahol kezdetben hiába próbálták visszaváltani az elméletileg elfogadható sörösdobozt, a gép nem fogadta el azt."
"Döcögősen indult a palackok és dobozok visszaváltása itthon, vagyis sok 50 forint nem fog visszakerülni azokhoz, akik eredetileg azt kifizették. A rendszer megszokást igényel, lehet, hogy pár év is kell ahhoz, hogy az áhított 90 százalékos visszaváltási arány megvalósuljon. Tízmilliárdokról beszélünk, a betétdíj mégsem része az inflációnak."
Ahogy nem kell a polcokon az árban feltüntetni hogy többet kell fizetned, az inflációban sem kell megjelennie... Mert így döntöttek?!
"Tényleg nem okoz áremelkedést a sok vissza nem váltott palack?"
"Már több mint 3,5 millió italcsomagolás visszaváltása történik meg naponta, ami az elmúlt hetekben folyamatosan emelkedett és emelkedik most is. Ez napi 175 millió forintnyi tranzakciót jelent, aminek a többsége a lakosságnál csapódik le, egy kisebb rész az alapítványoknál. Ugyanakkor az elmúlt hetekben több hír jelent meg a sajtóban a palackvisszaváltási rendszer működéséről, az alig egy hónapos tapasztalatokról, a kiütköző problémákról. A rendszer működtetése több szereplőnek a feladata, felelőssége: az automaták kezelése, takarítása, ürítése a kiskereskedelmi egységek feladata - amiért kezelési díjat kapnak palackonként -, az italcsomagolások összegyűjtése és elszállítása a MOHU feladata, míg az automaták esetleges javítása, valamint egy állandó helpdesk biztosítása a boltok részére az automaták gyártóit terheli. Felhasználói oldalról most az látszik, hogy van még mit tanulni a folyamatokról, így megkérdeztük a MOHU-t, hogy milyen problémák jutottak el hozzájuk, és a tervek szerint milyen fejlesztéseket eszközölnek. Ami ezektől a fejlesztésektől függetlenül biztosan várható, hogy a kezdeti nehézségek után, idővel azért gördülékenyebb lesz a visszaváltás, mindenki megszokja, megtanulja ennek menetét, és minden szolgáltató megtapasztalja a lakossági igényeket, amire hosszú távon már lehet reagálni."
A magyarok nagyon rákaptak erre:
"Elképesztő adat: napi 6 millió italcsomagolást váltanak vissza a magyarok"
Ez különben nem feltétlenül jelez jót, mert azt is jelezheti, hogy a magyarok egyszerűen úgy érzik, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy elveszítsék ezt a "kis pénzt".
A rész amitől hányok:
"Milliárdok jutottak vissza a vásárlókhoz"
"A fogyasztóknak megtérített összeg már eléri a 7,2 milliárd forintot, vagyis csaknem 1,7 milliárd forintot előlegez meg a gyártóknak a MOHU,"
Az egészet igazából ráterhelték a fogyasztókra, de igen, visszakapjuk a pénzt, juhéj!
"A visszaváltások csaknem 90 százalékában a boltban levásárolható utalvány formájában kérik vissza a pénzt a vásárlók, ez eddig több mint 6 milliárd forintot jelent. A visszaváltók mintegy 13 százaléka bankszámlára utaltatja a pénz, jótékonyságra pedig körülbelül 0,4 százalékuk ajánlja fel."
Nem nagyon jótékonykodunk... ki hitte volna, miután rekord drágulás volt nemrég és mi végezzük el a munkát, hogy pénzünknél maradjunk, még nincs kedvünk jótékonykodni?!
De összességében, igen tényleg sikeres kezdeményezés, mert visszaváltják az emberek a dolgokat.
"Ez Magyarország egyik legnagyobb szemléletváltása – írja közleményében a REpont visszaváltási rendszer felelőse, a MOHU Zrt. Közleményünkben néhány fontos, érdekes adatot és információt osztanak meg a hazai visszaváltási rendszerről."
"Napi 6 millióra nőtt a visszaváltott betétdíjas palackok száma Magyarországon, ami a hatalmas szemléletformáló program sikerét jelenti."
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: