Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. február 21., szerda

3D printer nagy mennyiségű ételnyomtatáshoz

Néhány éve kezdődött a gasztronómia forradalma. Lényege húsok növényi eredetű, vagy állatokból fájdalom nélkül kinyert fehérjékből stb. készült termékekkel történő utánzása és helyettesítése. A húspótlók számos előnnyel járnak: a környezetet rendkívüli mértékben károsító nagyüzemi állattenyésztés korlátozásához, esetleges megszűnéséhez vezethetnek, egészségesebb lesz a táplálkozás, és nem utolsó sorban nem kell állatokat leölni ahhoz, hogy a Homo sapiens jobban éljen.


Ezektől persze messze vagyunk még, és nagy kérdés, hogy egyáltalán van-e reális esély a megvalósulásokra. A „gasztroforradalom” mindenesetre ígéretes, komoly potenciál van benne, mert ha tényleg elérhető ugyanaz az íz, berögződéseinken kívül mi mással magyaráznánk a további húsevést?


3dnyomtatas_fod0.jpg


Az osztrák ételtechnológiai Revo Foods startup a napokban mutatta be a Food Fabricator X2 élelmiszer printert, a világ első ipari módszerét ételek 3D nyomtatására. A gép mérföldkő, a nyomtatási folyamattal lehetővé válik egyes ételtípusok első nyomtatása, például autentikus hús nélküli húsok vagy halak egészben, nem felvágva, egyénire kidolgozott formájú, textúrájú és szerkezetű kaják.


A Revo Foods idén méretezi a rendszer gyártókapacitását, és várja az első állami befektetéseket. A gép a folyamatos gyártást biztosító többfúvókás rendszer, így ez lesz a 3D nyomtatással történő tömeges, ipari léptékű élelmiszergyártás első esete.


3dnyomtatas_foof.jpg


Az ultrapontos extrudáló mechanizmusnak köszönhetően, a printerben különféle összetevők bármilyen előre meghatározott szerkezetbe kombinálhatók, tehát korábban kivitelezhetetlen termékek is létrehozhatók – és nagy mennyiségben hozhatók létre – vele. A technológiával a „tömeges személyre szabás” szintén megvalósítható. A hardver nyomtatás közbeni módosítása nélkül rugalmas a termék paraméterei, mint a méret, a forma, az anyagok vagy a textúra feletti kontroll.


A 3D ételnyomtatással tovább digitalizálódik az élelmiszeripar, újabb lehetőségek nyílnak meg, a szereplők flexibilisebben reagálhatnak a keresletre, kis mennyiségben gyárthatnak különféle ételeket, elkerülve a gyártás közbeni és utáni pazarlást. Eddig csak kis tételben készített, exkluzív kaják nagymennyiségben lesznek előállíthatók.



Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: