Milyen politikai csapdahelyzetekbe eshetünk?
Ha egyáltalán nem foglalkozol a közélettel, akkor esetleg foglalkoznak vele majd mások és emiatt lehet, hogy pont te jársz majd rosszul. Nem tudod azt se mondani, hogy te teljesen pártatlan vagy, mert van egy alapbeállítódásod, ami miatt valamelyik politikai oldal rokonszenvesebb lesz mint a másik. (A „középen állókat” ráadásul egyik oldal sem tartja hitelesnek a legtöbb esetben.) A közéletünk ráadásul nem is szimmetrikus, (ki hogyan látja ezt persze, ez is szubjektív), ha elfogulatlan akarsz lenni az majd az erőszakosabb oldalnak fog kedvezni. Az is közismert, hogy politikai világa be tud húzni éppúgy mint egy török szappanopera, vigyázni kell vele, hogy elkerüld a fanatizálódást. A tisztánlátás eleve nem is lehetséges a zűrzavaros világunkban, szóval ebből nem nagyon lehet jól kijönni, nagyon vékony mezsgyék vannak, ahol még nem ártunk a politizálással saját magunknak vagy a kapcsolatainak, amit teszünk mégis vállalható, például amiatt, mert képesek voltunk megőrizni a hidegvérünket.
Akinek van egy kis tapasztalata a politika világában az képes valamennyire dekódolni, hogy milyen üzengetések hangzottak el egy adott esetben a vezető politikusok szájából, ugyanis nem kell mindent szó szerint kell venni, amit mondanak. Az EP parlament nyitóülése igen gusztustalan volt számomra, de mégis kell vele foglalkozni, mert jó példa arra, hogyan üzengetnek egymásnak a vezetők.
Akinek az alapbeállítása az, hogy mindennél fontosabb a magyar politikai közösség védelme, mondjuk úgy, hogy inkább a szívére hallgat, az nyilván másként látja miniszterelnökünk szereplését ahhoz képest, amint akinek az esze azt mondja, hogy nem fenyeget minket akkora veszély mint amennyire azt Orbánék el akarják hitetni, az egész inkább inkább csak trükközés és elterelés.
Számomra úgy tűnt, hogy amikor a magyar miniszterelnök Európa problémáiról beszélt az valójában nem annyira az EU-ról szólt mint rólunk, a jól ismert előtörténetek alapján valami ilyesmi jelentéssel bírt: - Ide figyeljetek kisapáim! Gyengék vagytok, egyre gyengültök, a híres európai ipar a múlté, de mi leválunk rólatok, nem tudtok ellene semmit tenni, hogy a keleti szövetségi rendszerhez csatlakozzunk – nem véletlen, hogy jelenleg már fosszilis-energia királyok vagyunk és az akkumulátorgyártás királyai is mi leszünk. Viszont kirakni nem mertek minket az is biztos, el kell tűrnötök minket a jó kis fellazító politikánkkal együtt. Az oroszokat nem tudtátok meggyengíteni, Ukrajna örül, ha súlyos veszteségekkel is, de valahogyan majd ki tud mászni ebből az egészből. Ráadásul a bevándorlás kártya ászai is nálam vannak, és persze a nyugati elvtársaim kezében, akik most még mindenhol ellenzékben vannak, de jó népszerű dumájuk van nekik is. A híres demokráciátok egy rakás szamóca, majd figyeljetek, hogy mi lesz nálunk, mert ilyet még nem láttatok Európában.
Persze nem pontosan ez és nyilván ennél sokkal több is, de valami ilyesmi. (Nem akarok mélyebben belemenni, mert tényleg gusztustalan az egész.) Az biztos, hogy miniszterelnökünk nehéz helyzetet élt át, mert azon a napon nem csak az európai pártok többsége szorongatta, hanem a magyar ellenzék is keményen betámadta.
Ezen kívül viszont szólni kell, szinte kötelező azokról a tendenciákról, amiket látunk manapság, röviden olyan szavakkal lehetne jellemezni mint kultúrharc, militáris szemlélet és feudális restauráció erősödése. Ennek több összetevője is van: a fiatalok katonás és katonai nevelése kerül egyre inkább fókuszba, az elitkultúra (mint potenciális belső ellenség) kivéreztetése és az igénytelen tömegkultúra megtolása, kormánykritikus civil szervezetek befenyítése, a polgári felfogású városok gyengítése, az állampolgár államtól való függőségének növelése, egyes versenyképes és erős külföldi cégek fokozatos kiszorítása NER lovagok érdekében, stb.
Az elmaradott térségek fejlesztése például nagyon nehéz, sok országban ez eléggé kudarcos történet, és valljuk be, hogy szavak vannak ugyan, de politikai akarat nincs igazán nálunk ez irányban, és máshol se nagyon. (A pénzt inkább oda nyomják, ahol már van.)
Abban is kételkedem, hogy az állam képes lenne jól szelektálni a versenyképes kisvállakozásokat, vagy inkább csak átmenetileg megtámogatja őket pénzzel, - a versenyszektorban dolgozó ismerőseim többnyire kormányellenesek, mert nálunk az állami támogatás inkább a politikai tőkét díjazza mint a valós teljesítményt, és a politikai hűséget részesíti előnyben a valós szakértelemmel szemben.
A kulturális életben az állam intézményei egy olyan igényt tolnak meg legjobban, amit népi kultúrának nevezünk, holott inkább a paraszti kultúrának egy sávjáról van szó, így akik kapják a pénzt nem nagyon tudnak mit kezdeni vele, nincs igazából szükségük rá, viszont akiknek nagyon kellene egy kisebb támogatás mint a független színházaknak és folyóiratoknak, őket az állami vezetés kiéhezteti. (Mások is leírják ugyanezeket a dolgokat, persze virágnyelven, nem ennyire direkt módon.) Mindez nem véletlen, hiszen egy militarizálódó országban a független csoportok puszta léte is zavarja a vezetést. Ugyanez mondható el a települési önkormányzatiságról, ami autokrata rendszerben nem létezhet.
Én úgy látom, hogy Magyarországot nem nagyon fenyegeti senki és semmi, elég ránézni a térképre, - viszont veszélyek mindig vannak, mert az élet mindig veszélyes, elég ha kimegyünk az utcára és a fejünkre eshet egy tetőcserép.
Nehéz olyan embereket találni, akiket mindkét politikai oldal valamennyire elfogad. Én mostanában egy ilyen személyt találtam, Csányi Vilmos professzort, akinek az írásai azt mutatják, hogy képes a közösségközpontú nézőpontot igen magas szinten, tudományos szemlélettel, elfogulatlanul is képviselni, ettől válik hitelessé, az állításai mindig megfontolandók.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: