Médianapló - Orbán meg az olimpia
A Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György interjút készített országunk első emberével. Az Aréna Sportuszodában ültek le beszélgetni, diszkréten utalva arra, hogy a többszörösen túlárazott épület úszó világbajnokságra készült ugyan, de fontos helyszíne lett volna a 2024-es budapesti olimpiának is. Egy rosszmájú megjegyzés szerint azóta részletekben (világ- és Európa-bajnokságokban) megrendeztünk már egy olimpiát.
S hogy Orbán Viktor miként vélekedik a párizsi olimpiáról, és milyen szándéka van a budapesti olimpiával? Ezt azért nem értelmezem, mert kiderül, vagy legalábbis kisejlik a bejegyzésem utáni összeállításból. Az interjú körülményei viszont megérdemelnek némi tűnődést. A Nemzeti Sport ugyanis beékelt a beszélgetésbe egy térképet. Európa közepét ábrázolja, de csak Magyarország körvonalai rajzolódnak ki rajta.
A hasában, Budapest helyén egy 19-es szám látható, ennyi érmet hoztak haza sportolóink a párizsi olimpiáról. A térkép a környező országok csekélyebb érem-termését is feltünteti, ezúttal azonban már a határok kirajzolása nélkül. A szerkesztőség okult egy korábbi közlésből, amely még az olimpia napjaiban sugallta, hogy mennyivel jobbak vagyunk a szomszédjainknál. Csakhogy a figyelmes és kaján kommentelők kiszúrtak három szarvashibát.
A szerkesztők nem elégedtek meg a térkép szolgai lemásolásával, hanem grafikust bíztak meg Közép-Európa körvonalazásával. Ezt jellemezte Weiler Vilmos újságíró imigyen: „Az országhatárok úgy mennek, mint az ökörhugyozás.” (Telex.hu, 2024. augusztus 12.) A második szarvashiba abból adódott, hogy Lengyelország és Litvánia közül eltűnt Kalinyigrád és környéke. A hajdani Kelet-Poroszország, benne a filozófus Kant szűkebb pátriája, Königsberg városa.
A kalinyingrádi terület úgy tartozik Oroszországhoz, hogy nincs vele közös határa. A többnyire német lakosság elmenekült a második világháború végén, és azóta mintegy milliónyi lakos érkezett Oroszországból a két Bács-Kiskun megyényi oblasztyra. Miután nem önálló ország, csak elszigetelt országrész, sportolókat eleve nem küldhetett volna a párizsi olimpiára. Akik egyébként akkor sem járhattak volna jobban, ha az orosz küldöttség tagjai lettek volna. Az orosz-ukrán háborút övező szankciók miatt amúgy sem vehettek volna részt az olimpián. A hiba tehát inkább az, hogy a laza grafikus északkeleten elszabta Lengyelországot.
A harmadik szarvashiba Koszovót érinti. A grafikus lefelejtette a térképről, holott sportolói két éremre tettek szert a párizsi olimpián. Ez csupán másfél bácskiskunnyi terület, de kétmillió ember él a határai között. Önálló országnak is „csak” mintegy száz állam ismerte el, ettől azonban még nem kellett volna kihagyni az olimpia résztvevői közül. A furcsa térképet néhány órányi szégyenkezés után a Nemzeti Sport kivonta a digitális forgalomból. Sokan megőrizték azonban a magánarchívumukban, érdekes lábjegyzet lesz a magyar nyelvű sajtó legújabb kori történetében.
A tegnap megjelent, immár pontosított térkép pedig kimondatlanul is helyreigazításként könyvelhető el.
Tíz mondat Orbán Viktortól. (Nemzeti Sport Online, 2024. augusztus 24.)
Szépen helyt álltunk, tartjuk magunkat.
A világ tíz legjobb sportnemzetében a helyünk.
Én is emberekből építek várat, mint az edzők.
A korszakos zseni két-három aranynál kezdődik.
/Varga Zoltánról, Balczó Andrásról, Milák Kristófról/ Nem tudjuk egy kaptafára felhúzni őket, ők született zsenik.
/Milákról/ Olyan zseni, akin nem lehet eligazodni, és nem is kell.
Nincs Milák Kristóf vagy Kós Hubert, ha nem úsznak tízezrek naponta.
/”Gyulay Zsolt MOB-elnök Párizsban úgy fogalmazott, hogy százszor jobb olimpiát tudnánk rendezni.”/ A százas szorzó talán túlzás, ha nem is óriási.
Ha a budapesti városvezetés nem támogatja a budapesti olimpiát, akkor nem lesz olimpia.
Mindenünk megvan. Néhány mobilcsarnokot kell fölhúzni meg lebontani, és jónapot.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: