Javíttattuk 12 kormányzati vezető vagyonnyilatkozatát, Orbán Viktoré még várat magára
Idén is javíttattuk tucatnyi képviselő vagyonnyilatkozatát, mert nem voltak képes elsőre szabályosan kitölteni a jövedelemnyilatkozatukat. A kormányzati vezetők szövegértési problémái miatt még február elején fordultunk az Országgyűlés mentelmi bizottságához, a többség ennek hatására javított, de a miniszterelnök nem volt köztük.
A február 20-án elérhető képviselői vagyonnyilatkozatok alapján tizenkét országgyűlési képviselő, aki egyben kormányzati vezető, a januári leadást követően kiegészítette a vagyonnyilatkozat B-részét jelentő jövedelemnyilatkozatát, Vitályos Eszter, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár és Orbán Viktor viszont továbbra sem korrigálta azt. Következményekkel természetesen egyiküknek sem kell számolnia, a propaganda és a miniszterelnök által Európa legszigorúbbnak vélt vagyonnyilatkozati rendszere ugyanis egyáltalán nem szigorú. Ahogy az eltitkolt ingatlanok és családi vagyonokért, úgy a hibás kitöltésért sem jár semmi szankció, ha később korrigálják azokat.
Fake news 2018-ból. A rendszer azóta csak rosszabb lett.
A vagyonnyilatkozati szabályok 2022-es reformja során változott a jövedelemnyilatkozat tartalma is, ennek jelenleg három része van. Az elsőben a képviselő a mandátumát megelőző funkcióiról kell, hogy beszámoljon. Ennek az volna az értelme, hogy látszódjon, hogy volt-e bármi olyan munkája, tisztsége a képviselőséget megelőzően, ami miatt összeférhetetlenségi kockázatok merülhetnek fel. Például, hogy a képviselőségét megelőzően külföldi tulajdonú sörgyáraknak lobbizott, majd a parlamentben adókedvezményt szavaz a sörgyártóknak. A kormányzati vezetők komoly szövegértési problémákkal küszködnek, ugyanis ebben a részben láthatóan összevissza keverednek korábbi és jelenlegi állami és egyéb tevékenységek, így Orbán Viktor is itt tüntette fel, hogy miniszterelnök, illetve Vitályos Eszter is úgy gondolta, hogy itt kell feltüntetnie, hogy államtitkár. Ez ettől még hibás. Valódi összeférhetetlenségről nyilván nem beszélhetünk, de úgy látszik, a miniszterelnöknek és a kormányszóvivőnek is gondot okoz beismerni, hogy elszúrta, és a látszat kedvéért kijavítani a vagyonnyilatkozatát.
Nem jönnek ki az évszámok
Semjén Zsolt idén elsőre teljesen elfeledkezett erről a részről, ezért február elején kiegészítette a nyilatkozatát.
Semjén Zsolt kiegészítette
A jövedelemnyilatkozat második részébe kellene beírni a jelenlegi állásokat a képviselőségen kívül, például hogy valaki miniszterelnök, vagy valamelyik minisztériumban államtitkár vagy kormánybiztos, vagy óraadó tanár egyetemen, esetleg őstermelő. Az összeférhetetlenségi szabályok miatt ez a rész nagyon sok képviselőnél üres, köztük vannak azok a kormányzati vezetők, akik egyszerűen nem voltak képesek helyesen kitölteni a vagyonnyilatkozatukat. Pedig a miniszterek többségének azért sikerült megugrania ezt a belépőszintet.
Gulyás Gergelynek nem okozott gondot
Elbukott viszont:
Budai Gyula (szankciókból fakadó kihívások miatt szükséges gazdaságvédelmi intézkedésekért felelős miniszteri biztos, Külgazdasági és Külügyminisztérium)
Farkas Örs (polgári nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős államtitkár, Miniszterelnöki Kabinetiroda)
Farkas Sándor (parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes, Agrárminisztérium)
Hornung Ágnes (otthonteremtés finanszírozásához kapcsolódó pénzügyi folyamatok szabályozásának felülvizsgálatáért és egyszerűsítéséért, valamint a lakossági állampapír stratégia megújításának koordinációjáért felelős kormánybiztos)
Illés Boglárka (kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium)
Koncz Zsófia (családokért felelős államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium)
Nacsa Lőrinc (nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Miniszterelnökség)
Óvádi Péter (állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos)
Valaki, aki mindenkinél jobban tudja
Szabó Tünde (Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos)
Vargha Tamás (parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes, Honvédelmi Minisztérium)
Zsigó Róbert (parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes, Kulturális és Innovációs Minisztérium)
A harmadik rész az alkalmi bevételekről szól, itt szerepelt tavaly, hogy Orbán Viktornak könyvírásból bevétele származott:
Nyilvánvaló apróságnak tűnik a legalább tizenöt kormányzati vezető által elkövetett hiba ahhoz képest, hogy tudjuk, a vagyonnyilatkozatokban szereplő adatok sokszor köszönőviszonyban sincsenek egy képviselő valós anyagi helyzetével, mégis jól mutatja, hogy a rendszer a legapróbb és legártalmatlanabb részeiben is rossz és működésképtelen. Azt is látjuk azonban, hogy számos kormányzati vezető még arra sem veszi a fáradtságot, hogy a vagyonnyilatkozat azt a részét helyesen töltse ki, amelybe főleg olyan adatokat kellene beírnia, amelyek nyilvánosan is elérhetőek, és bárki által ellenőrizhetőek.
Mivel ezt semmilyen állami szerv nem teszi meg, idén, ahogy az elmúlt években is, az állam feladatát ezen a területen is civilek és újságírók látják el. Nem véletlenül zavarja a kormányt ennyire, hogy vannak, akik számonkérik őket.
A kormány egyébként az aktuális korrupcióellenes stratégia akciótervében vállalást tett arra, hogy megreformálja a vagyonnyilatkozati rendszert, érdemi lépések a saját bevallásuk szerint sem történtek az alábbi két területen:
1.3. A Kormány felhívja az igazságügyi minisztert, hogy – a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter bevonásával – teremtse meg a vagyonnyilatkozatok elektronikusan, digitális formában történő kitöltésének és kezelésének lehetőségét a teljes közszférában.
1.5. A Kormány felhívja az igazságügyi minisztert, hogy hatékony, arányos és visszatartó erejű, a vagyonnyilatkozati rendszer alapján fennálló kötelezettségek súlyos megsértésére vonatkozó közigazgatási és büntetőjogi szankció rendszer bevezetésére vonatkozóan tegyen javaslatot.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: