Pénzügyekről egyetemistáknak + ingyenes programajánló
Az első lépés a pénzügyi tudatosság útján sosem egyszerű.
Bevételi lehetőségek
Ösztöndíjak és szakkollégiumok
Minden egyetemnek megvan a saját tanulmányi eredményekhez kötött, félévente változó ösztöndíj struktúrája, azonban nem árt tudni, hogy nem csak ezek léteznek.
Érdemes körülnézni, hogy az adott szakhoz/tudományterülethez kapcsolódóan milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, mert az ilyen szakmai programok kiváló lehetőséget biztosítanak a kapcsolatépítésre, valamint ezek egy része nem csak anyagi, hanem egyéb, például szakmai, idegennyelvi vagy lakhatási támogatást is magukba foglalhatnak, ezzel csökkentve legnagyobb kiadásainkat.
Munka
Próbálj a szakirányodnak megfelelő munkát találni, mert így megalapozod a karriered első lépcsőfokát. Számos szempont alapján tudsz már munkát keresni online, de valamikor az a legjobb megoldás, hogy beszélgetsz szaktársaiddal, oktatóiddal és ismerősökkel, hátha tudnak egy jó pozíciót ajánlani. Fontos, hogy csak akkor vállalj munkát, ha szívesen teszed és úgy is belefér az életedbe, hogy egyéb elfoglaltságokat is űzöl (nyelvet tanulsz, sportolsz, ügyet intézel) és nem megy a mentális egészséged vagy a társasági életed rovására. Vedd figyelembe az utazási időt és annak költségét is.
Ebben a korban a szükségesnél nagyobb mértékben senkinek nem érdemes minden áron korlátok közé szorítania az életét, mert könnyen egészség és teljesítményromláshoz vezethet.
Impulse buy
Az impulzus vásárlás nem egy pénztárcabarát jelenség, hónap elején könnyen megnehezíthetjük magunknak a következő bevételünk beérkezéséig tartó időszakot. Minden esetben gondolkodjunk el, hogy szükségünk van-e az adott termékre vagy szolgáltatásra vagy elhagyható/helyettesíthető alternatív megoldásokkal. (eszköz kölcsön kérése, kedvezőbb opciók választása)
Nem mindig az olcsó a legjobb
Természetesen ne csak az ár befolyásolja a döntéseinket, én például saját káromra tanultam meg, hogy ha utazik az ember érdemes mindenre kiterjedő biztosítást kötni (2 napra is), ugyanis váratlanul közbejöhet egy betegség ami által az egész kifizetett utat bukhatja az ember.
Nagyobb alkalmi kiadások
Ilyenek például az utazások, ruhavásárlás, járművásárlás de lehet valamilyen tárgy, is amiről már régóta álmodunk. Mérlegeljük az explicit és implicit költségeket, azaz, hogy például egy jármű megvásárlása vagy egy utazás megszervezése esetén milyen további költségekkel kell számolni. Optimális esetben egy termék megvásárlásának plusz hozadéka lehet, például egy laptop megvásárlásával növekedhet a hatékonyságunk egy fényképezővel pedig akár elkezdhetünk vállalkozni is. Ezeket nevezzük tőketermelő eszközöknek melyek magukban hordozzák annak lehetőségét, hogy a befektetett összeg akár profittal együtt megtérülhet.
Rendszeres kiadások
Egy hallgató számára a leghúzósabb költségek a lakhatás, az étkezés, önköltséges tanulmányok esetén a tandíj, meg persze a szórakozás.
Érdemes havi költségvetést készíteni és előre meghatározni mire mennyit szánunk- némi mozgásteret hagyva.
A takarékosság akár szórakoztató is lehet, a közös főzés a kollégiumban és az albiban is különleges rituálé.
Érdemes-e diákhitelből állampapírt venni?
Az elemző levezetése szerint a jelenlegi környezetben nem éri meg a művelet, ugyanis jelentős veszteséget eredményezne.
Ha bővebben érdekel a téma és kérdeznél is a Bankmonitor pénzügyi elemzőjétől akkor gyere el Süle-Szigeti Bulcsú ingyenes előadására, melynek időpontja 2024 november 6. 19:00.
- Az előadás tartalmából:
- Érdemes-e állampapírt venni?
- Fin-tech részvények lehetőségei és veszélyei
- Mibe fektessem a megtakarított pénzem?
- Hogyan legyek tudatos fogyasztó?
- Hogyan hat az infláció a megtakarításaimra, és hogyan tudom ezt a hatást kivédeni?
Az ingyenes eseményre itt tudsz regisztrálni>
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: