Miért nem tartjuk be az újévi fogadalmakat?
Az újév mindig különleges időszak, hiszen tele van reménnyel, tervekkel és az újrakezdés ígéretével. Sokunk számára ez a nap nemcsak egy új naptári év kezdete, hanem egy lehetőség arra, hogy változtassunk az életünkön. Ennek ellenére a statisztikák azt mutatják, hogy az emberek többsége néhány hét elteltével feladja újévi fogadalmait. De miért van ez így? Ebben a cikkben három szempontot vizsgálva igyekszem választ adni a kérdésre.
A rossz célkitűzés
Az újévi fogadalmak egyik legnagyobb problémája, hogy sokan túlzottan ambiciózus célokat tűznek ki maguk elé. Az emberek hajlamosak arra, hogy az újévet egyfajta varázslatos újrakezdésként kezeljék, és úgy gondolják, hogy egyik napról a másikra képesek drasztikus változtatásokat elérni. Például valaki, aki évek óta nem sportolt, azt fogadja meg, hogy heti ötször fog mozogni, vagy éppen egy éjszakai bagoly fogadja, hogy 2025-ben minden nap 6 órakor kel majd fel – általában nem jut el a kijelölt célok megvalósulásáig. Az irreális elvárások jellemzően gyorsan kudarchoz vezetnek, hiszen a hirtelen változások hosszú távon nem mindig fenntarthatóak.
A másik probléma a fogadalmak általános megfogalmazásában rejlik. Olyan kijelentések, mint az „egészségesebben fogok élni” vagy a „sikeresebb leszek” nem tartalmaznak konkrét iránymutatást arra vonatkozóan, hogy pontosan mit és hogyan kellene tenni. A konkrétumok hiánya miatt az ember nem látja, hogy milyen lépéseken keresztül érheti el céljait, ami bizonytalanságot és végső soron a motiváció elvesztését eredményezi.
Az ilyen célkitűzéshez köthető hibák elkerüléséhez tehát fontos, hogy reális és jól megfogalmazott célokat állítsunk magunk elé. Úgy fogadjunk meg valamit, ha annak konkrét tartalmát számon is tudjuk kérni magunkon. A „többet fogok sportolni” helyett inkább heti három alkalommal történő fél órás futást várjunk el magunktól. Nem elég azonban konkrét és reális fogadalmakban gondolkodni, hiszen a január első hetében az edzőtermeket ellepő tömeg reális és konkrét elképzelésekkel váltja meg kondibérletét, legtöbbjükkel azonban már január 20. környékén sem találkozhatunk a kondigépek környékén.
A megszokás hatalma
Az újévi fogadalmak gyakran olyan változásokat céloznak meg, amelyek mélyen gyökerező szokásainkat érintik. Ezek a szokások sokszor évek vagy akár évtizedek alatt alakultak ki, így természetes, hogy nem könnyű őket megváltoztatni. Az agyunk szereti a berögzött mintákat, hiszen ezek biztosítják a komfortérzetet és a stabilitást. Amikor megpróbálunk új szokásokat kialakítani, a régi rutinok elengedése nehézkes lehet, különösen, ha nem vagyunk elég kitartóak és eltökéltek. A környezetünk szintén nagyban befolyásolja a viselkedésünket és kijelenthető, hogy egy támogató és elfogadó környezet nélkül esélyünk sincs rossz szokásainkról lemondani, vagy éppen újakat beemelni a napi rutinba. Az új szokások kialakítása időigényes folyamat, a legtöbb kutatások legalább három hétben határozza meg a minimális időintervallumot, mely ahhoz kell, hogy egy új viselkedésforma magától értetődővé váljon.
Konzisztencia
Sokszor az újévi fogadalmak mögött nem valódi, belső motiváció áll, hanem a társadalmi elvárásoknak való megfelelés kényszere. Például valaki azért fogadkozik, hogy egészségesebben fog élni, mert úgy érzi, hogy ezt várják el tőle, nem pedig azért, mert valóban szeretné ezt elérni. A belső motiváció hiányában a fogadalmak terhessé válnak és az érdeklődés elvesztéséhez vezetnek. Ezen túlmenően a hosszú távú célok eredményei nem egyik napról a másikra válnak láthatóvá, ami sokakból türelmetlenséget válthat ki. Ez különösen igaz akkor, ha valaki mindent vagy semmit hozzáállással közelíti meg a fogadalmát. Ha egyszer elcsúszik – például kihagy egy edzést vagy megeszik egy süteményt –, hajlamos azt gondolni, hogy az egész terv kudarcot vallott.
A sikerhez elengedhetetlen, hogy tisztázzuk magunkban, miért fontos számunkra az adott cél, és hogy erős érveket találjunk a kitartás mellett. Ezenkívül érdemes köztes mérföldköveket meghatározni, és megünnepelni a kisebb sikereket is. Például, ha a célunk az, hogy leadjunk öt kilót, minden egyes leadott kiló után jutalmazzuk meg magunkat valami aprósággal, ami motiválhat minket.
Az újévi fogadalmak betartása sosem egyszerű, de a sikerhez vezető út nem lehetetlen. A legfontosabb, hogy reális és konkrét célokat tűzzünk ki, türelmesek legyünk magunkkal, és támogató környezetet alakítsunk ki magunk körül. Emellett a belső motiváció és az apró sikerek ünneplése kulcsfontosságú a hosszú távú kitartáshoz. Bár az újév mindig nagyszerű lehetőséget kínál a változásra, ne feledjük, hogy minden nap új kezdet lehet, nem kell 2026-ig várnunk, ha már az első héten kimarad egy edzés, vagy becsúszik egy mekizés.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: