Loading...

Boldognak lenni - párkapcsolatban vagy egyedül

Boldognak lenni - párkapcsolatban vagy egyedül / 2025. február 5., szerda

Mi áll az elhidegülés mögött és hogyan lehet egymásra találni újra?

elhidegultparkapcsolat.jpg


Jó esetben egy kapcsolat indulásakor minden új és jólesően izgalmas. De ahogy telnek az évek, a hétköznapok mókuskereke, a munka, a gyereknevelés és az állandó rohanás könnyen lejtőre kényszeríti a kapcsolatokat.


Egyszer csak azon kapjátok magatokat, hogy nem beszélgettek úgy, mint régen, a közös programok ritkulnak, és már nem az a bizonyos bizsergés fog el, amikor egymásra néztek. Elhidegültetek.


Mi okozza az elhidegülést?


 


Az egyik leggyakoribb ok a megfelelő kommunikáció hiánya. Nem az időjárásról vagy a bevásárlólistáról való beszélgetésre gondolok, hanem az igazán mély, őszinte beszélgetésekre. Ha ezek kimaradnak, könnyen eltávolodtok egymástól, hiszen a kommunikáció hidat képez két ember között. Megjelenik a közös ügy érzése, és az az érzelmi biztonságot adó érzés, hogy figyel rám a párom.


A másik gyakori ok az érzelmi szükségletek figyelmen kívül hagyása. Lehet, hogy az egyikőtök több törődést, elismerést vagy gyengédséget igényelne, de ezt nem mondja ki, és a másik saját magától ezt nem veszi észre. Idővel ez feszültséget és csalódottságot szül. A sok jelentéktelennek tűnő csalódást okozó helyzet pedig elfordítja egymástól a feleket.


Ott van a szerepek megváltozása is. Szülőként hajlamosak vagyunk annyira a gyerekekre koncentrálni, hogy elfelejtjük: nemcsak anyák és apák vagyunk, hanem egy pár is. Ha ez tartósan így marad, az intimitás is megkopik.


Mindemellett jelen szokott lenni a konfliktusok rendezésének módja is. Ha alá-fölérendeltség jelenik meg, fölényeskedés tapasztalható a párunktól, akkor az is csak ráerősít a meg nem értettség érzésre, a magányra.


Fontos tudnivaló:



Amikor egy párkapcsolatban az egyik (vagy akár mindkét) fél részéről elmarad az empátia és az érintés, az nemcsak érzelmileg, hanem mentális szinten is hatással van az agyra. A kapcsolat ilyenkor lassan átalakul egyfajta „társas magánnyá”, és a kötődés helyett a távolság, az elszigeteltség érzése kezd dominálni.


Az empátia az egyik legfontosabb alapja az érzelmi kötődésnek. Amikor a társunk nem figyel ránk igazán, nem próbál megérteni minket, az agyunk veszélyhelyzetként értékelheti ezt és fokozott stresszt élhetünk meg. Ennek hatására a stresszhormon megemelkedik, ami hosszú távon érzelmi kimerültséghez, szorongáshoz és akár depresszióhoz is vezethet.


Ezzel párhuzamosan a dopamin és oxitocin szintje csökken, ami pedig a boldogságért és kötődésért felelős hormonok közé tartozik. Magyarul: ha a társunk nem mutat empátiát, az agyunk úgy érzi, hogy „egyedül vagyunk” – akkor is, ha fizikailag ott van mellettünk.


Az érintés is fontos szerepet játszik a párkapcsolati kötődés fenntartásában. Amikor megölelünk vagy megsimogatunk valakit, az oxitocin szintje megnő, ami segít a bizalom és az érzelmi intimitás erősítésében. Ha ez elmarad, az agy „elveszíti” ezt a természetes kötődéstámogató mechanizmust.


A tartós érintésmegvonás hatására a magányosság érzése felerősödik, és az ember hajlamosabb lesz az érzelmi elzárkózásra. Egy idő után az agy akár „le is szokhat” az érintés iránti igényről, és az érzelmi távolság állandósulhat. Ez pedig egy ördögi kör: minél kevesebb az érintés, annál kevésbé vágyunk rá, de közben mélyen mégis hiányzik, és ez feszültséget okoz.



Hogyan lehet újra közel kerülni egymáshoz?


 


Nem minden kapcsolatot lehet megmenteni, de érdemes nekifutni a rendezésének, esélyt adni arra, hogy ha tehetünk valamit azért, hogy ne szakadjon meg a közös út, akkor a célzottan irányított energia és akár szakember, könyvek segítségét igénybe vevő anyagi befektetés meghozhatja a gyümölcsét.


Először is kezdjetek el újra beszélgetni – de tényleg! Kérdezz rá, hogy érzi magát a másik, mire vágyik, mi az, ami mostanában foglalkoztatja. Legyél jelen értő figyelemmel, ne hagyatkozz a gondolatolvasásra, mondd ki a szükségletedet. Ha a párod felfedi az igényét, akkor figyelj az érzéseire, reagálj megnyugtatóan rá.


Legyetek tudatosan jelen – egymás életében. Nem kell nagy dolgokra gondolni – egy érintés, egy puszi, egy „hogy vagy?” is sokat jelenthet. Mélyülj el a pároddal való közös időtöltésben, ismerd el a sikereit, az érzéseit, a törekvéseit.


A lényeg, hogy újra egymásra figyeljetek. Próbáld kizárni a munkahelyi tennivalók listáját a fejedből, amíg a pároddal vagy. Légy jelen a jelen pillanataiban, érződjön az ölelésedben, a kérdéseidben, a válaszaidban, hogy valóban a kettőtök buborékában vagy, és nem csak fizikailag vagy jelen.


Elhidegülni könnyű, de ha mindketten akarjátok, visszatalálni is lehetséges. Csak egy kis tudatosság és nyitottság kell hozzá. Érdemes új információkat szerezni a párkapcsolat működéséről, önmagad viselkedésének a mozgatórugóiról, a párod működéséről, hogy helyesebb lehessen a helyzetértelmezés és a zsigeri, automatikus reakciók helyett a tudatos válasz legyen jelen.


Ha a ti kapcsolatotok sem boldog, de nem szeretnéd elengedni, szívesen segítek nektek is feltérképezni, hogy mi viszi félre a kapcsolódásaitokat és milyen eszköztárat tudtok használni azért, hogy újra megélhessétek a kapcsolódás meghitt, intim érzését. A tanácsadás menetéről ITT tudsz olvasni. Ha a párod nem áll készen, hogy eljöjjön, egyedül is jöhetsz, mert hiszem, ha az egyik fél változtat, változik a kapcsolati dinamika is.


Laskai Nelli


házassági tanácsadó, NLP tréner


borítókép: pexels.com


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: