Loading...

Reaktor

Reaktor / 2024. november 30., szombat

Mi a Hálaadás története?

Idén a Hálaadás november 28-ára esett az Egyesült Államokban, cikkemben pedig az ünnep eredetét, történetét kívánom bemutatni. A Hálaadás, vagy angolul Thanksgiving, azon kevés amerikai ünnepek egyike, melyet nem vett át semmilyen formában Európa, gondoljunk csak a Halloween elmúlt években egyre növekvő népszerűségére. Ez az ünnep kizárólag az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában van jelen, eredetileg pedig jellemzően az őszi betakarítások utáni időszakban tartották, amikor az emberek ezúton mondtak köszönetet és adtak hálát Istennek az azévben begyűjtött termésért.


Az amerikai és a kanadai Hálaadás története


Az Egyesült Államok területén az első Hálaadást 1621-ben ünnepelte meg Plymouth telepes közössége, akik vallási üldöztetés elől menekülve érkeztek meg Európából. A telepesek fele azonban nem élte túl az első telet, a hideg és az éhezés sokuk életét követelte. A túlélőket egy helyi indián törzs támogatta, segítve őket a nehéz időkben. A Hálaadás első eseménye ezen segítség megköszönése volt, amelyet a telepesek vezetője, William Bradford szervezett, egy nagy lakomával az Egyesült Államokban mára már legendássá vált hajó, a Mayflower fedélzetén.


Nemzeti szinten az ünnep megjelenésére még sokat kellett várni, hivatalos Hálaadási napként először George Washington hirdette meg 1789-ben, a valós rendszeres ünneplés azonban csak Abraham Lincoln elnöksége alatt, 1863-ban vált szokássá. A Hálaadás végső, ma is ismert időpontját – november negyedik csütörtökét – Franklin D. Roosevelt elnök állapította meg. Azóta az amerikaiak számára ez a karácsony után a második legjelentősebb ünnep, amely az idők során hivatalos munkaszüneti nappá is vált.


gettyimages-3437022.jpg


Franklin Delano Roosevelt amerikai elnök, aki a Hálaadás végső, ma is ismert időpontját állapította meg.


Forrás: history.com


Az amerikai Hálaadás egyik sajátossága, hogy a hivatalos szabadnapot követő pénteken veszi kezdetét az év egyik legnagyobb vásárlási őrülete, a már Európában és Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendő Black Friday (fekete péntek). Az üzletek ilyenkor hatalmas akciókkal várják a vásárlókat, amelyek olykor olyan mértékeket érnek el, hogy vásárlók hajlandóak fizikai erőszakot alkalmazni egymáson, hogy megkaparinthassák a vágyott terméket.


Na de a hivatalosan USA-ból származó ünnep hogyan keveredett át Kanadába? Kanadában a Hálaadás eredetét több történet is magyarázza. Egyesek szerint az ünnep gyökerei Martin Frobisher tengerész Új-Fundlandon tartott lakomájáig nyúlnak vissza, míg mások úgy vélik, hogy az amerikai függetlenségi háború során Kanadába menekült lojalisták hozták magukkal a Hálaadási szokásokat. 


Az első hivatalos Hálaadási ünnepséget az országban 1872. április 5-én rendezték meg, hogy köszönetet mondjanak a walesi herceg gyógyulásáért. A következő évtizedek során az ünnep időpontja többször is módosításra került, mígnem 1957-ben végleg október második hétfőjére került. Ez a nap azóta hivatalos munkaszüneti nap Kanadában. Láthatjuk tehát, hogy bár az Egyesült Államokból vették át az ünnepet, a kanadaiak mégis teljesen más időpontban, több mint egy hónappal hamarabb ünneplik.


Hogyan ünneplik a Hálaadást?


Bár az amerikai és a kanadai Hálaadás története különbözik, a szokások alapvetően hasonlóak. Mindkét országban az ünnep középpontját a családi összejövetel jelenti, ekkor (az Amerikában sokszor egymástól igen nagy távolságra, több száz kilométerre élő) családtagok, még a távoli rokonok is igyekeznek egy helyre gyűlni, hogy közösen vacsorázzanak.


Köztudott tény Európában is, hogy a Hálaadás központi étele a pulyka, amit hagyományosan töltelékkel, áfonyaszósszal, krumplipürével és zöldbabbal tálalnak, a desszertet pedig a hagyományos sütőtöktorta adja.


stuffed-turkey_ft23_9447_st_1011_2-e1719236384657.jpg


Egy átlagos Hálaadási étkezés ételei


Forrás: Taste of Home


Kapcsolata az őslakos indiánokkal


Egyesek szerint a hálaadás napja a gyarmatosítók hódításait és az őslakosok feletti győzelmüket ünnepli. Példaként említhetjük, hogy az első hivatalos hálaadási ünnepet, amelyet Massachusetts törvényhozása 1637. június 15-én hirdetett ki, a gyarmatosítók azután hirdették meg, miután egy erőd elleni támadás során több mint 600-700 pequot indiánt mészároltak le. Az 1970-es évek óta emiatt az őslakos közösségek és szimpatizánsaik minden évben nemzeti gyásznapot tartanak a Plymouth-sziklánál, hogy a hálaadás napján megemlékezzenek az indián áldozatokról.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: