Loading...

TINTA blog

TINTA blog / 2025. január 8., szerda

Jókai Anna-breviárium


https://cdn.heol.hu/2021/12/mYNH1vEvlOJxgmHcvvBXPF_hbL9GjWsPYvPwCvflarw/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzI2ZTQyMDJhMzgwZDRlNGZhMjFlOWUxMDZmYjlkMWZj.jpg
Jókai Anna (1932–2017)


kétszeres Kossuth-díjas és József Attila-díjas író, költő, esszéista


„Elesett, tanácstalan, nemegyszer reménytelen sorsú embereket kelt életre: hősei a boldogulást és a társat keresik. Igyekezetük megértést követel. Különösen magányban élő, szeretetre vágyó asszonyalakjairól rajzol gazdag képet. Népszerű író, közvetlen mesélő hangot talált.” (Pomogáts Béla)


Meggyőződése ad neki erőt, hogy a jót szolgálja. Nagyon erős benne az empátia. Ez sokszor fájdalmas, mert azonosul a szenvedéssel, mély részvét van benne az emberek iránt. Ez megszilárdít abban, hogy próbál tenni valamit. Ennek a tudatosságnak köszönhető, hogy írni kezdett. Korábbi írásainak minden sorát vállalja most is, és szerencsésnek tartja magát, hogy egy sem volt, amelyet visszautasítottak.” (Iván Viktória)


„Jókai Anna társtalan és egyedülálló jelenség a mai – és a közelmúltbeli – magyar irodalomban. Sohasem tartozott semmiféle csoporthoz, irányzathoz, számára az irodalom az ember lényegéről, kozmikus, közösségi és egyéni természetéről szóló beszéd, híradás; állítás, állítások sorozata, amelynek tartalma, célja, tétje van. Az irodalom hatását ő segítségnek fogja fel.” (Bárdos László)

Abban a világban, ahol most élünk, ahol egyre nehezebb a megélhetés, és ahol annyiféle hatás ér, ott nagyon meg kell dolgozni azért, hogy el tudjuk érni a másik embernek a lelkét.


A kaptatón felfelé már fontosabbnak látszik a csúcs, az ég, ami nem azt jelenti, hogy az ember cserbenhagyná a völgyet, hanem csupán azt, hogy jelentősen kitágul számára a látóhatár.


Barát annak való, aki nemcsak oldódni, de oldani is képes.


Lehet szánalmasan öregedni, vonszoltatni egy gyorsuló szekérrel. S lehet fenségesen, természetesen.


Tudni a „nem tudást”, és mégis folytatni: emberfölötti az emberben.


A jelen sokkal tartozik a múltnak, s ha ezt a tartozást ki nem egyenlíti, a jövőtől sem követelhet.


Önismeret hiányában a cselekvés is tévútra fut.


[...] Bővebben!


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: