Loading...

Reaktor

Reaktor / 2024. november 12., kedd

Idén 50 éves a Rubik-kocka

rubik_1.jpg


Rubik Ernő 1974. tavaszán alkotta meg találmányát, mely "Bűvös kocka" néven vált ismertté. Rubik eredetileg oktatási célra fejlesztette ki a kockát, hogy diákjainak bemutassa a térbeli összefüggéseket és a háromdimenziós geometria alapjait. Az építészmérnöki és művészi gondolkodásmód egyesítésével sikerült létrehoznia egy olyan szerkezetet, amely egyedülálló mechanikával rendelkezik.


Rubik Ernő eredeti szándéka csupán az volt, hogy a térbeli mozgásokat szemléltesse egy egyszerű eszközzel. Csak a végső termék láttán fogalmazódott meg benne, hogy a kocka sokkal több annál: egy szórakoztató és kihívást jelentő játék. A kocka rendkívüli népszerűségét elsősorban annak köszönheti, hogy három dimenziós térben mozog, mégis egyben marad, így szinte végtelen számú kombinációt lehet vele létrehozni.



„A találmány szerinti térbeli logikai játék kialakításának sajátos és teljesen újszerű megoldási módján túl (…) megemlítem, hogy gyakorlatilag olyan variációs, kombinációs és permutációs lehetőségeknek akár számok, akár ábrák, akár kódjelek formájában történő megjelenítése lehetséges, amelyek (…) a billiós nagyságrendbe tartoznak.” - Részlet a szabadalmi leírásból (1975)



A kocka gyorsan népszerű lett Magyarországon, majd a nemzetközi érdeklődés is fokozódott. 1979-ben az Ideal Toy Corporation megvásárolta a kocka nemzetközi forgalmazási jogait, és 1980-ban Rubik’s Cube néven jelent meg a világpiacon, hatalmas sikert aratva.


rubik_2.jpgA Bűvös kocka szabadalmi leírás (forrás: saját szerkesztés, szabadalmi leírás)


Érdekességek a Rubik-kockáról


A Rubik-kocka iránti lelkesedés az évek során csak nőtt, és számos érdekesség köthető hozzá:


  • A kocka variációs lehetőségeinek száma 43 252 003 274 489 856 000 (azaz negyvenháromtrillió-kétszázötvenkétbilliárd-hárombillió-kétszázhetvennégymiliárd-négyszáznyolcvankilencmillió-nyolcszázötvenhatezer)

  • Az első hivatalos kocka kirakó világbajnokságot 1982-ben Budapesten rendezték meg, és azóta az évente megtartott speedcubing versenyek a gyors és precíz gondolkodás valódi versenyévé váltak

  • a japán Mitsubishi mérnökei által alkotott gép mindössze 0,3 másodperc alatt oldotta meg a híres logikai játékot

  • 2023 júniusában a 21 éves Max Park 3,13 másodperc alatt rakta ki a klasszikus Rubik-kockát, ezzel megdöntve a korábbi rekordot

  • 2024 második félévében Magyarország Európai Uniós Tanácsi elnöksége számára a kormány egy olyan logót választott ami a Rubik-kockán alapul

  • A Rubik-kocka idővel a popkultúra részévé vált, számos filmben, reklámban és műalkotásban megjelenik. Többek közt találkozhatunk vele: Good will hunting, Agymenők, Hé, haver, hol a kocsim?,  WALL-E, Pókember – Irány a Pókverzum, A boldogság nyomában, Gru 3 filmekben

rubik_3.webp(forrás: Reddit)


Miért nem lehet a Rubik-kocka hungarikum?


Annak ellenére, hogy a Rubik-kocka magyar találmány és világszerte elismerik, nem sorolható a hungarikumok közé.



 A "hungarikum" a magyarság csúcsteljesítményét jelölő gyűjtőfogalom, amely olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelez, amely a magyarságra jellemző tulajdonság, egyediség, különlegesség és minőség.



A hungarikumok listájára olyan értékek, tárgyak és termékek kerülhetnek, amelyek szorosan kötődnek a magyar kultúrához és a magyar nemzeti identitáshoz, ugyanakkor kizárólag Magyarországon előállított, hagyományosan magyar sajátosságokat tükröznek. A Rubik-kocka a leggyakrabban értékesíthető magyar termék a világon. Globális jogok alatt, nemzetközi gyártásban készül, így már nem köthető kizárólag Magyarországhoz. Míg eredete magyar, a kocka a világ bármely pontján fellelhető, így nem illeszthető bele a hungarikumok hagyományőrző rendszerébe.


Rubik Ernő öröksége


Rubik Ernő találmánya mára a kreativitás, a logika és a magyar találékonyság világszerte elismert szimbóluma. Az UNESCO 2020-ban hivatalosan is a magyar kulturális örökség részévé nyilvánította, elismerve ezzel a találmány egyedi helyét és jelentőségét.


A Rubik-kocka tehát nemcsak egy játék, hanem egy olyan magyar innováció, amely a világon mindenhol ismert és elismert.


 


(Borítókép forrása: Magyar Nemzet)


 


 


 


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: