Loading...

TINTA blog

TINTA blog / 2024. december 4., szerda

Hamvas Béla-breviárium


https://felvidek.ma/wp-content/uploads/2017/03/05hamvasbela.jpg
Hamvas Béla (1897–1968)


Kossuth-díjas író, esszéista, filozófus, esztéta


Hamvas Béla szinte őskori körülmények között, barakkban élt, és keményen robotolt, s fizikumát ez fölemésztette, de – saját szavaival élve – képes volt egyenesen »üdvúttá« változtatni mindezt. Ő ugyanis befelé építkezett, és a szellem legmagasabb fokaira jutott el. Olyan nagy regényeit írta meg, mint a korábbi híres mű, a »Karnevál« folytatásának minősíthető »Szilvesztert«, a »Bizonyos tekintetben« és az »Ugyanis«-t. A »Scientia Sacra« II. részét, sajnos, már nem tudta befejezni. 12 kötetesnek szánta, de csak négy készülhetett el.” (Darabos Pál)


„Hamvas kívülállása, tudatosan vállalt irodalmon kívülisége a megalkuvást nem ismerő érdeknélküliségben rejlik, az író személyének tisztaságát felmutató írásművészetben, ami, úgy látszik, mind a mai napig épp elég okot szolgáltat arra, hogy a mindközönségesen értett »szellemi« elitből kirekesztessék. De ebben rejlik senkiéhez sem fogható vonzereje, lenyűgöző hatása is, főleg azokra, akikben él még valamiféle tisztaságigény.” (Kemény Katalin)


„Igazságkereső volt, a lét teljességének igazságát kereste, számára »a legmagasabb morál a szabadság«, mégpedig abban az evangéliumi értelemben, hogy »megismeritek az igazságot, és az igazság megszabadít benneteket«. A teljes valóságról az ember csak a kinyilatkoztatás révén szerez tudomást.” (Palkovics Tibor)



A gondviselés az emberi sorsba nem avatkozik, mert ez a szabadság megsértése lenne. Amit tesz, hogy szüntelenül olyan helyzeteket kínál, amelyek, ha helyesen választunk, fölemelnek, ha ostobák vagyunk, maradunk ott, ahol voltunk, vagy még jobban elmerülünk.


Vajon az embernek, ha nem tudja, hogy kicsoda, nem kötelessége önmagát megkeresnie?


Ha szeretem az Egyetlent, a világ egy lesz, csak egyet kell szeretnem, hogy mindent szerethessek, és ebben megnyílik a mindenség titka.



Sorsát csak az vetheti le, aki azt teljes egészében magára veszi. Alázat. Áldozat. Szolgálat. Türelem.



A Mester az az ember, aki előtt meg kell hódolni. Azért van rá szükség, hogy az ember magában az alázatot felébressze.


[...] Bővebben!


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: