Loading...

TINTA blog

TINTA blog / 2024. november 27., szerda

Gyökössy Endre-breviárium


https://cdn.magyarnemzet.hu/2022/11/H8eNSVijvfglSNGQZm1Xz_N34o3jOexwNF7DzDoZWMA/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2U0NTE3MzY3OWUwOTRkYzRhZmQ5NDU1MGE2NGI0YzZj.jpg
Gyökössy Endre (1913–1997)


református lelkész, pszichológus, egyházi író, költő, bölcsész- és pszichopedagógiai doktor, kutató professzor


„A protestáns zsoltárköltészet komor, telt hangján szól, patetikus erővel. Férfias, vallásos lélekkel vállalja a sorsot, megnyugvást a szeretetben, a családi élet harmóniájában keres. Az ifjúsági irodalomnak is hivatott művelője.” (Várkonyi Nándor)


„Legjobban szerette, ha Bandi bácsinak hívják, mi több, ő saját magát is úgy nevezte. »Isten öreg bojtárjának« több évtizedes munkásságát gyakorlatilag lehetetlen összegezni. Külön tanulmányt lehetne írni irodalmi teljesítményéről. Hihetetlen egyszerűséggel ír, még a legbonyolultabb teológiai kérdésekről is. Következetes és csendes szívóssággal tartotta életben, és táplálta, erősítette mind a tiltott hitéletet, mind a kitagadott pszichológiát. E kettőt lelkészi hivatásszolgálatában a szeretet egységesítő krisztusi békességében holisztikus teljességgé ötvözte.” (Arnold Ernő)


Gyökössy Endre 1956-ban, a forradalom idején útjára indította a »Reformáció« című lapot. A Kádár-korszak éveiben csak a szószékről hallathatta hangját. 1980-ig töltötte be az Újpest–Újvárosi Református Egyház lelkészének tisztségét. Sorra jelentek meg könyvei, többek között a »Magunkról magunknak«, az »Együtt a szeretetben« és a »Nem jó az embernek egyedül« című. Rengeteg embernek segített lelki problémái megoldásában.” (Hirmann László)



A középkorban talán azért voltak alázatosabbak az emberek, mert homokórájuk volt, és szüntelen látniuk kellett a lepergő homokszemeket. A mi óránk mutatója már körbejár, és egy kicsit becsap bennünket.


Boldogok, akik tudják, hogy másoknak is lehet igaza, mert békesség lesz körülöttük.



Ne mondj, cselekedj se többet, se kevesebbet, mint kell. Nem később és nem előbb, mint amikor kell.



Hosszútűrő türelmed soha el ne fogyjon gyermekeddel szemben. Hiszen Ő is eltűr téged.


[...] Bővebben!


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: