Filmvetítés indul Jeremy Brett legendás Sherlock Holmes sorozatából
Jubileumához érkezett a kedvelt tévédráma
Halihó Sherlock Rajongók!
December 15-én (vasárnap) London új sherlockian eseménynek ad teret. Ugyanis a BFI (British Film Institute, azaz a Brit Filmintézet), a Jeremy Brett Podcast és a Riverside Studios filmvetítést rendez a Riverside Studios-ban. Az eseményen 15 fontért (7-8 ezer forintnak megfelelő összegért) a rajongók két részt tekinthetnek meg a legendás "Sherlock Holmes kalandjai" sorozatból, mely idén ünnepli 40 esztendős jubileumát. "Az ördög patája" és "A magányos biciklista" epizódok megtekintése után a résztvevők találkozhatnak a még életben lévő stábtagokkal, akikkel beszélgethetnek, fotózkodhatnak és autogramot kérhetnek tőlük. (Valószínűleg azért az említett két epizódra esett a választás, mert ezek kapcsán tudták a legtöbb alkotásban résztvevő művészt meghívni.) Jelen lesz "A magányos biciklista" hősnője Violet Smith, azaz Barbara Wilshere, a háziúr Stafford Gordon, Esther Dean a jelmeztervező, Gary Hopkins ("Az ördög patája" írója) és Josh Dynevor ("Az ördög patája" menedzsere). A szerevezők remélik, hogy elég érdeklődő jelenik meg és később is folytathatják a filmvetítést más alkalmakkor. Mi is szívből reméljük ez hagyománnyá válik.
Mivel néha a hazai Sherlock Holmes rajongókban is felmerül ilyen a Magyar Sherlock Holmes Club elnökét SherlockExtrát kérdeztem:
- Szia Péter! Az ötlet kedves és örülnénk is neki, de nálunk jelenleg egyáltalán nem megvalósítható. Törzshelyünk a Deák Ferenc Könyvtár Budapesten van, hétköznapi nyitvatartással, a követőink zöme pedig vidéki és dolgozik. Problémás lenne a munkahelyükről gyakran elkérezkedni és nehezen tudnának este 18-19 óra után rendszeresen visszautazni hétköznap esténként. Korábban, úgy értem napközben meg a könyvtár fogadja az olvasóit, így esetenként az előadásos eseményeink ezért kezdődnek általában szerdán 17 órakor. További probléma, hogy a magyar Sherlock Holmes rajongókat megosztja az egyes színészek iránti rajongás és minden színészre vetítéseket rendezni nagyon macerás lenne. Klubunknak anyagi bevételei sincsenek, így bizonyos költségeket (étel, ital) rendszeresen nem tudnánk vállalni. Szintén ide tartozik, egy nagyon lényeges tény, hogy az álatunk ismert magyar Sherlock Holmes rajongók zöme elég zárkozott, saját személyes kincsként kezeli a sherlockian világ iránti rajongását és nem érdeklik őket a hasonló érdeklődésű emberek. Klubunkat tisztelik, blogunkat olvassák, emailben maguktól a jókívánságaikat vagy ajándékaikat küldik nekünk, de találkozni másokkal nincs kedvük, még online se. Közösségi médiás profiljukon nem írnak magukról, de Sherlock Holmes híreket se posztolnak. Akad rajongónk aki odavan a cikkeinkért, emailben megírta, ám közöségi médiában, ahonnan követi őket egy like-ot sem ad rájuk. - Az is kérdés, hogy például hányan jönnének el a saját utazási költségüket vállalva egy-egy díjmentes filmvetítésre, mikor az interneten ingyen és bármikor megnézhetik kedvenc színészük Sherlock Holmes filmjeit otthonuk kényelmében. A külföldi kezdeményezésekkel szemben mi színészek vagy stábtagok meghívásával se tudnánk kedveskedni. Azért, persze ha tudunk magyar filmvetítésről, mint már volt Robert Downey Jr. filmje a Bem Moziban és a Bikás Parkban, vagy a "Sherlock Holmes magánélete" a Francia Intézetben, akkor azt jelezzük olvasóink felé.
- Akkor esélyt se látsz olyan baráti összejövetelekre, mint amik külföldön vannak?
- Nem. Odakint sokkal több film, színdarab, rádiójáték került és kerül bemutatásra, mint Magyarországon. Az 1900-as években Angliában és Amerikában családi hagyomány volt, hogy sok helyen a família apraja-nagyja délutánonként a rádió elé ült és meghallgatta Sherlock Holmes kalandjait. Ez kedvelt közös tevékenység volt, amely után szívesen beszéltek a híres detektívről, bűntényekről, emberi kapcsolatokról és erkölcsről. Megalakultak a Sherlock Holmes klubok, amik kellemes baráti összejöveteleket, új élményeket adtak. (Például sherlockian kiállításokon vehettek részt, míg nálunk, a magyar múzeumi tárlatokon meg sem jelent Sherlock Holmes.) Egykor a világon nagyjából 2000 ilyen klub létezett, szóval jelentős társasági életről beszélünk. Igaz sajnos ezek száma idővel jelentősen megcsappant, mert a Holmes-ról szóló tévhitek miatt a legtöbb társaság zárt lett, tagjai elöregedtek és meghaltak. Manapság nagyjából 400 sherlockian társaság létezhet. Ezek viszont némi vérfrissítést kaptak a 2010-es Sherlock filmek, meg a Covid-járvány ideje alatt bevezetett online konferenciák révén, meg azért, mert egyes klubok felismerték kell felvenniük új tagokat. Azonban a ritkulás ellenére a jelentősebb klubok napjainkban is több ezer tagot számlálnak.
Mi, magyarok már Conan Doyle idejében szépen átvettünk több Sherlock Holmes történetet, de a remek start után nagy pusztítást végzett a fejlődésben a kommunizmus, ahol nem szívlelték a Baker Street-en élő gondolkodó zsenit. Sajnos a rendszerváltozás után is jó időnek kellett eltelnie, mire a Szukits Kiadó megjelentette az összes történetet 2000-ben. Ígyhát az összes történet megjelenésével is jó 100 évvel le voltunk maradva... Igaz, azóta még kétszer kiadták az összes történetet, de a példányok beszerzése drága és nehézkes, mindig hiánycikk a Kánon. Pedig a sherlockian világ alapja az olvasás. Helyzetünket az sem segíti, hogy a hazai média keveset és gyakran tévhitekkel teleszőve foglalkozik Sherlock Holmes-szal. Hiába élte a 2010-es években vagy éli idén reneszánszát a legendás hős a filmvilágban, egyszerűbb róla könnyed bulvárhíreket szállítani, mondjuk leírni egy-egy film tartalmát vagy pár soroban egy véleményt róla, mint tűzetesebben bemutatni a nyomozó kulturális vagy tudományos értékeit.
Az, hogy a magyar életben nem alakult ki egy masszív sherlockian világ sajnos a klubunk előremenetelében is hátrány. Hívtak minket Zoom konferenciára más külföldi klubbok, ahol velünk ismerkedtek volna, vagy épp tegnap kaptunk egy megtisztelő felkérést:
Az új képregény a "Sherlock Holmes Levithan" készítői egy általunk választott időpontban beszélgettek volna velünk (online, angolul) a képregényükről és sherlockian dolgokról. Nagyon kívánatosak lennének az ilyen események és színesebbé varázsolná a magyar sherlockian világot is, klubunk jó külföldi kapcsolatait még erősebbé tenné. Jelenleg azonban csak egy önkéntes angol fordítónk van és munka mellett ő sem mindig ér rá. Meg igenis kívánatos lenne mögénk a rajongók bázisa, olyan réteg, ami büszkén felvállalja a nyomozó iránti szeretetét és ajánlja másoknak a klubunk. Viszont amíg magányosak szeretnek lenni, meg színészek és tévhitek menti elzárkozások vannak, addig nem lesz változás.
Tudom, hogy többen haragudnak, hogy nincs több Jeremy Brett-es hír. Van aki napi szinten várna fényképeket vagy új információkat a csodálatos színészről, aki meghatározta Sherlock Holmes-t. Brett azonban régen meghalt, és a sorozat készítői közül sem sokan élnek már. Nehéz új híreket találni, mert szinte nincs - fájlalom ha valaki ezt nem érti meg és ezért neheztel ránk, de ezzel nem tudunk mit tenni. Viszont kétségtelenül mi adjuk a legtöbb magyar tudnivalót felőle, már közelítünk a 100. poszthoz róla és van, hogy magyar vonatkozásokat is bemutatunk, például Sváb József illusztrátor Jeremy Brett-es naptárait, képregényeit, vagy olyan régi, magyar újságot, melynek mintha a borítóján maga Brett lenne látható. Szóval a legtöbbet hazánkban mi nyújtjuk a sármos brit színészről és érdemes a kedvelőinek követnie minket. Mi igazán igyekszünk, de aki nem dolgozik ezzel el sem tudja képzelni mennyi munka van mindabban, amit végzünk. Ugyanakkor az is tény, hogy itt a blogon a kedvenc Sherlock Holmes színész szavazáson jelentős előnnyel Benedict Cumberbatch nyert olvasóink voksai alapján, akiről lehet híreket fellelni és az ő rajongóinak is szeretnénk kedveskedni.
Folytatjuk a blogunk, ott vagyunk a Moly.hu-n és a FaceBook-on, illetve időnként előadásokat tartunk. Ennyit tehetünk. Külföldön a klubélet folytatásáért ténykednek, de mi magyarok azért küzdhetünk, hogy az igazi Sherlock Holmes ismertebb legyen. Teljesen más és mérföldekkel rosszabb helyzet ez. Különösen szívszorító, mivel Conan Doyle mennyire szerette a hazánkat, hány kötődése van az országunkhoz neki, a műveinek, vagy bűnüldöző hősének, de hazánkban nem számít ilyen kulturális érték. Ahogy az se, hogy Holmes által logikus gondolkodást meg erkölcsöt, stresszkezelést és akár nyelveket, sportot, zenét is tanulhatna a fiatalság. Rohanó, zaklatott mindennapjainkban nagy szükség lenne ezekre. Illetve a nyomozó világa egy életre szóló hobbit is adhat, mely a mentális egészségnek jót tesz.
Az előadásaink közül nem mindegyik a detektívkirályról szóló, van ami csak kötődik hozzá, ám ha lehet igyekszünk Sherlock Holmes-os előadásokat tartani. Erre nagy lehetőség lesz jövő nyáron egy expo, ahol nagyobb közönség előtt tudományos előadást tarthatunk. Persze ez még a jövő zenéje, de reméljük megvalósul az esemény, ahova felkértek minket és ott is többek figyelmét felhívhatjuk a nagy detektívre.
Köszönöm az interjút. :-)
- Készítők: Péter és SherlockExtra
Tisztelettel: a Magyar Sherlock Holmes Club
elérhetőség: ÜZENETKÜLDÉS
KAPCSOLÓDÓ POSZT:
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: