Elfogatóparancsot adtak ki Jun Szogjol dél-koreai elnök ellen
December 31-én egy dél-koreai bíróság elfogatóparancsot adott ki Jun Szogjol dél-koreai elnök ellen, akit a nemzetgyűlés december 14-én vád alá helyezett a szükségállapot törvénytelen kihirdetése miatt. A felelősségre vonási eljárás mellett a Közös Nyomozócsoport (JIU) hazaárulás vádját is vizsgálja Jun ellen. Mivel az elnök többször megtagadta, hogy megjelenjen a kihallgatáson, vagy együttműködjön a nyomozással, a JIU december 30-án kérte az elnök letartóztatási parancsát.
A dél-koreai nemzetgyűlés elnöke aláírta a Yoon Suk Yeol felelősségre vonását jóváhagyó határozatot
A letartóztatási parancs kiadása ellenére nem világos, hogy a nyomozócsoport mikor fog eljárni. A Nyomozócsoport egyelőre nem hozta nyilvánosságra a letartóztatási parancs végrehajtására vonatkozó tervét. Az alkotmány értelmében az elfogatóparancs január 6-ig érvényes.
Az elnöki biztonsági szolgálat megakadályozta, hogy a nyomozócsoport beidézze Junt, és házkutatást és lefoglalást hajtson végre az elnöki hivatalban. A biztonsági szolgálat akkor is felléphet az elnök letartóztatásának megakadályozására, ha a rendőrség és a nyomozócsoport megjelenik az elnöki rezidencián. Ebben az esetben a biztonsági szolgálatot az igazságszolgáltatás akadályozásával vádolhatják.
Jun Kápgün, az elnök egyik ügyvédje elmondta, hogy a helyi médiajelentések szerint a védőcsoport végzést nyújtott be az Alkotmánybírósághoz, amelyben arra kérik a bíróságot, hogy függessze fel a Jun elleni elfogatóparancs érvényességét. Jun védőcsapata következetesen azzal érvelt, hogy az elnök nem követett el hazaárulást, arra hivatkozva, hogy a szükségállapot kihirdetése nem képezheti bírósági felülvizsgálat tárgyát. A védői szerint a letartóztatási parancs is törvénytelen, mivel a JIU-nak nincs jogi felhatalmazása arra, hogy nyomozást folytasson Jun Szogjol ellen.
Mivel azonban a bíróság kiadta a letartóztatási parancsot, Jun védőcsapatának állításai inkább az elnök fogadalma, hogy nem akarja elkerülni a jogi és politikai felelősséget a hadiállapot kihirdetésével kapcsolatban, és a vizsgálatok elakadása közötti ellentétet hangsúlyozzák.
A letartóztatási parancs kérdésétől függetlenül az Alkotmánybíróságnak is határozatot kell hoznia arról, hogy fenntartja vagy megsemmisíti Jun vád alá helyezését. Jelenleg azonban a bíróság létszámhiánnyal küzd, mivel az előírt kilenc bíróból csak hatan ülnek az ülésteremben. Ennek orvoslására az ellenzéki pártok és a nyilvánosság a folyamatban lévő vádemelési eljárás fényében azt követelték, hogy a kormány hagyja jóvá a törvényhozás által javasolt három bíró kinevezését.
A nemzetgyűlés december 26-án fogadta el a kinevezésükről szóló törvényjavaslatot. Mivel az Alkotmánybíróságon jelenleg megüresedett három állást a nemzetgyűlésnek kellene betöltenie, az elnök jóváhagyásának késedelem nélküli formaságnak kellene lennie.
Hán Dokszu dél-koreai miniszterelnök azonban - aki Jun felelősségre vonása után lett az ügyvezető elnök - nem volt hajlandó kinevezni a bírákat, aminek következtében a fő ellenzéki Demokrata Párt december 27-én vádat emelt ellene.
Dél-Korea történetében ez volt az első ügyvezető elnök elleni vádemelés.
Miután az Alkotmánybíróság saját fellebbezést adott ki a bírák hiánya miatt, Hán után a megbízott elnöki tisztséget átvevő Csve Szángmok pénzügyminiszter december 31-én kinevezett a három kiválasztott bíró közül kettőt. Az utolsó kinevezést nyitva hagyta, arra kérve a kormányzó Néphatalmi Pártot és a Demokrata Pártot, hogy a fennmaradó bíró, Má Ünhjok személyéről egyezzenek meg. Kérdéses azonban, hogy a kormány felkérheti-e a politikai pártokat, hogy tárgyaljanak a bírák kinevezéséről, amikor ezeket a megüresedett helyeket a Nemzetgyűlésnek kell feltöltenie.
U Vonsik, a Nemzetgyűlés elnöke elítélte Csve döntését, sajnálatát fejezve ki vele szemben. Azt is mondta, hogy megteszi a szükséges lépéseket a döntés kezelése érdekében. A DP frakcióvezetője, Pák Csánde szintén bírálta Csve döntését, hogy fenntartja Má kinevezését, de nem nyilatkozott Csve felelősségre vonásának lehetőségéről. Mivel az országban most gyászidőszak van a leghalálosabb repülőgép-szerencsétlenség miatt, a DP valószínűleg nem fogja ismét felelősségre vonni az ügyvezető elnököt, mivel ezzel negatív véleményeket válthat ki.
Az elnöki hivatal és a PPP azt is bírálta, hogy Csve két további bírót hagyott jóvá az Alkotmánybíróság számára. Az általuk preferált forgatókönyv az volt, hogy Jun visszatér a hivatalába, miután a hat bíró közül az egyik elutasította a vádemelést az Alkotmánybíróságon. Hat bírónak kell egyetértenie az vád alá helyezéssel ahhoz, hogy azt véglegesítsék. A bíróság nyolc bírójával több mint két bírónak kellene elleneznie a vádemelést ahhoz, hogy azt megdöntsék, ami megnehezítené Jun számára az elnöki hatalom visszaszerzését.
A legutóbbi vád alá helyezési folyamatban az Alkotmánybíróság 2017 márciusában nyolc bíróval egyhangúlag helybenhagyta Pák Künhje vád alá helyezését.
A bíróság gyorsan folytatja Jun Szogjol felelősségre vonási perét, mivel 180 napon belül kell ítéletet hoznia, miután a nemzetgyűlés elfogadta az elnök felelősségre vonását indítványozó törvényjavaslatot. Ha a nyolc bíró közül hat támogatja Jun vád alá helyezését, akkor hivatalosan is megvádolják, és az ország a döntéstől számított 60 napon belül új elnököt választ.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: