Egy kis természet a négy fal között, avagy hal a lakásban
A színes hím és szürke nőstény guppik
Gyerekkoromban volt egy akváriumom, és vélhetően nem voltam egyedül azzal a problémával, hogy hetente kell tisztítani az akváriumot. Azonban nem ez vetett véget az akváriumnak, hanem az, hogy a halaim egy újonnan vásárolt haltól elkaphattak valamilyen betegséget és a teknőst leszámítva semmi nem maradt életben az akváriumban egyik napról a másikra. Ez másfél évtizedig a kedvemet szegte, most viszont újból nekifutottam az akvarisztikai hobbinak, és úgy érzem sikerült jól berendezni egy úgynevezett nano akváriumot. Ahhoz, hogy ne kelljen hetente tisztítani, mit több, heti részleges vízcserét és napi etetést leszámítva ne legyen vele gond, több szempontra is oda kell figyelni.
A főszabály az, hogy nem halakat, hanem vizet tartunk, aminek a víz lakói a haszonélvezői.
Másrészt pedig mi, akvárium tulajdonosok is, mert egy akváriumot egyszer kell jól kialakítani, utána már csak nem szabad túletetni a halakat, tehát nem érdemes spórolni sem, főként azon, hogy minden fontos eszközt vegyünk meg az akváriumhoz, illetve a szűrőből jobbat és erősebbet vegyünk, mint ami indokolt lenne az akvárium mérete alapján. A víz minősége tekintetében gyakori hiba, hogy túletetjük a halakat, így a nem elfogyasztott étel elkezd lebomlani a vízben, plusz a halak is több ürüléket hagynak az akváriumban, aminek az eredménye, hogy elszaporodnak a nem megfelelő baktériumok, a vít pedig csúnya és büdös lesz, könnyebben is algásodik. Alga szempontjából egyébként az is nagyon fontos, hogy ne tegyük direkt fénye elé az akváriumot és a szűrőt rendszeresen, legalább hetente egyszer tisztítsuk meg. Erre azt a pár percet érdemes rászánni, mert cserébe nem egy egész akváriumot kell átmosnunk, kiírtva a vízben található baktériumkultúrát, ami viszont fontos ahhoz, hogy a halak jól érezzék magukat.
Édesvízi garnéla, rendkívül aranyosak
Magukat a lakókat figyelmesen kell összeválogatni, ha már minden más megvan az akváriumban és a felforralt, majd lehűlt víz is legalább egy hete áll az üvegben. Én guppikat és két mollyt, illetve alganyaló harcsát vettem, érdekességképp pedig garnélákat, akik kifejezetten szeretik az élő növényeket és az aljzatot. Vannak agresszívebb és kevésbé agresszívebb fajták, erről az adott kereskedésben mindenképp informálódjunk, hogy ne támadják meg egymást a halaink. Túlzsúfolni sem szabad őket, mert akkor szintén nem fogják magukat jól érezni, már pedig állatot tartani felelősség.
Nagyjából eddig jutottam el, amikor észrevettem, hogy a fekete mollykon fehér foltok jelentek meg.
Ezt le is fotóztam egy akvarisztikában nálam sokkal tapasztaltabb barátomnak, aki javasolta, hogy sürgősen vegyek parazita ölő oldatot, ugyan is ez szinte biztosan élősködő egysejtű, ami a halba fúrja magát majd abból táplálkozik. Nem késlekedtem, másnap reggel vettem is egy ilyen oldatot, a legtöbb halas boltban lehet kapni ilyet. Szerencsére még időben megkapták a kezelést, így egy hét alatt teljesen eltűntek ezek a fehér foltok, a halak pedig jól érzik magukat.
De nem csak a halaknak van jó kedve, hanem nekem is. Habár egyetem, munka, sport és sok más tevékenység mellett precíz és sűrű az időbeosztásom, néha pár percet csak nézem a halakat, nyugtató és relaxáló hatásuk van. Azt gondolom, azt a heti 10 perc időráfordítást bőven megéri, mert jót tesz a szellemi egészségnek, ha legalább ilyen formában is, de közel vagyunk a természethez és van valami igazán szép a lakásunkban.
A két fekete molly, itt már látszottak az első, "darakór" okozta fehér foltok, de szerencsére azóta meggyógyultak a mollyk
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: