Loading...

Boldognak lenni - párkapcsolatban vagy egyedül

Boldognak lenni - párkapcsolatban vagy egyedül / 2024. november 16., szombat

7 önismereti kérdés kezdőknek

onismereti_kerdesek_kezdoknek.jpg


Az önismeret az alapja a fejlődésünknek és a céljaink tisztázásának, de sokunknak fejtörést okoz hogyan is kezdjünk hozzá az egészhez. Mindenhol halljuk, hogy fontos, de nem biztos, hogy el is tudunk indulni ezen az úton egyedül. Megannyi könyv, cikk, videó foglalkozik a témával, ami akár össze is zavarhatja az embert, ezért én most itt egy egyszerű első lépést kínálok a kérdések által. Az alábbi kérdések egyszerűek, de nem biztos, hogy könnyű is megválaszolni azokat. Ez ne kedvetlenítsen el, ráérsz átgondolni a válaszokat.


A legjobb, ha leírod egy füzetbe, hogy milyen gondolatok jutnak eszedbe válaszként, hogy még jobban megértsd magad, a benned zajló gondolatfolyamot. Megteheted azt is, hogy minden nap egy kérdésen gondolkodsz csak, és a nap végén összeírod a válaszaidat.


Ez a hét kérdés abban segít, hogy mélyebbre áss önmagadban, és tisztább képet kapj a saját értékeidről, vágyaidról és határaidról. Légy őszinte magaddal – a válaszaid többet is elárulhatnak rólad, a benned zajló folyamatokról, mint elsőre gondolnád.



  • Mi az, amit igazán szeretsz csinálni?
    Gondolj olyan tevékenységekre, ahol szinte repül az idő, és te jól érzed magad a folyamatban. Ez megmutatja, mi tölt fel energiával, ami a mindennapi elégedettséghez elengedhetetlen. Péládul: főzés, kreatívkodás, kertészkedés, mély beszélgetés egy baráttal, séta a szabadban…

  • Milyen helyzetekben érzed magad a leginkább önazonosnak?
    Ha felismered, hogy mikor vagy igazán „önmagad”, jobban tudod, mi az, ami mellett kitarts. Vedd sorra a tehetséged, az adottságod, mi az a helyzet, helyzetek, ahol úgy érezted, sikeresen képviseled magad, nem csúsztatsz, azt teszed, amit gondolsz, és azt is kommunikálod, ami benned van. Péládul: amikor baráti körben vagyok, és olyan emberek vesznek körül, akikkel nyíltan beszélhetek a gondolataimról és érzéseimről. Ilyenkor nem kell megjátszanom magam, és könnyedén vagyok jelen, mert érzem, hogy elfogadnak a hibáimmal együtt…


  • Mi az, amitől a legjobban félsz?
    A félelmek sokszor visszatartanak. Ha azonosítod őket, könnyebben léphetsz ki a komfortzónádból. Például: attól félek a legjobban, hogy valami miatt elbukom a munkámban, kudarcként élem meg, ha valamit nem oldok meg jól…


  • Mi az, ami igazán dühít vagy bosszant?
    Ezek a reakciók megmutathatják, hol vannak az érzelmi határaid és milyen értékrend alapján hozod a mindennapos döntéseidet. Például, ha valaki tiszteletlen velem, ha nem érdekli a másikat, amit mondok, ha igazságtalanság ér, ha nem tudom képviselni magam…


  • Mi az, amit a legjobban értékelsz magadban?
    Az önértékelés fejlesztésében jó, ha tudod, hogy mi az, amit becsülsz magadban, és emlékezteted is magad ezekre, ha éppen nehezebb időszakod van. Például: kitartó vagyok, jól bírok teljesíteni nyomás alatt, egyszerre több mindenre tudok figyelni…


  • Mi az, amit szeretnél elérni, ha semmi sem állna az utadban?
    A korlátozások nélküli célok segítenek felismerni a valódi vágyakat. Engedd el a fantáziádat és álmodozz. Például: utazgatnék egy évben többször, megtanulnék egy idegen nyelvet, indítanék egy vállalkozást…


  • Kik azok az emberek, akik körül igazán jól érzed magad, és miért?
    Az igazán feltöltő kapcsolatok megmutatják, hogy kik és miért fontosak neked. Mit adnak számodra, te mit nyújtasz ezekben a kapcsolódásokban.


 


Ezekre a kérdésekre adott válaszaid alapján kirajzolódik egy kép, hogy mik fontosak számodra, mi kellene ahhoz, hogy a lelki stabilitásod megerősödjön. Amint megszokjuk, hogy gondolkodjunk magunkon, megfigyeljük a viselkedésünket, döntéseinket, akkor egyre mélyebbre tudunk ásni az önmagunk megismerésében. Ez egy izgalmas út, és semmiképpen sem csak egyetlen utazás, hiszen annyi felfedezni való van magunkban, ami folyamatos kíváncsiságot kíván meg tőlünk.


 


Az önismeret megéri a belefektetett energiát, hiszen befolyásolja a döntéseinket, a megrekedésünk időtartamát, segít rálátni, hogy mit miért teszünk, és segít, hogy boldogabban tudjunk élni. Ha nem szeretnél egyedül dolgozni ezen, a tanácsadás menetéről ITT tudsz olvasni. Ha gondolod, segítek neked is, hogy mihamarabb meglegyenek a boldogabb életedhez szükséges válaszaid, és kidolgozzuk együtt a változáshoz szükséges tervedet. Gyakorlatokat, technikákat, módszereket ismerhetsz meg a közös munka során, és azokat bármikor képes leszel alkalmazni a későbbiekben.


Laskai Nelli
NLP tréner, házassági tanácsadó


Borítókép: pexels. com


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: