7 egyszerű önfejlesztő szokás otthonra
Az önmagunkkal való őszinte szembenézés fontos része a személyes fejlődésnek. Először talán nem esik jól rálátni arra, amit nem biztos, hogy jól gondolunk vagy teszünk, de idővel rájövünk, hogy ez is az emberi lét elengedhetetlen része és nem szégyenkezni kell emiatt, hanem törekedni az önmagunk megismerésére.
Boldognak lenni nehéz időszakban
Sokszor hajlamosak vagyunk a külső körülményekre várni, amikor boldogtalanságot vagy stresszt érzünk, pedig a változás belülről kezdődik. Az önmagunk megfigyelése segíthet megérteni, miért reagálunk egy-egy helyzetben úgy ahogy, és mi az, amin változtatnunk kell a boldogságunk érdekében.
Önfejlesztés otthon
Otthon, a négy fal között is fejlődhetünk. Ehhez nem kell mást tenni, mint tudatosan időt szánni magunkra, figyelemmel kísérni a döntéseinket, érzéseinket. Például készíthetsz naplót, amiben őszintén leírod a gondolataidat, érzéseidet, vagy hetente néhány percet arra fordíthatsz, hogy végiggondold, milyen szokásaid, viselkedéseid akadályozzák azt, hogy úgy alakuljon a párkapcsolatod, a munkahelyi tapasztalásod, a sikerélményed, ahogyan szeretnéd, és mi gátolja, hogy harmónia legyen az életeben.
Célkitűzés
A célok kitűzése szintén segíthet boldogabbá válni, különösen a párkapcsolatban, stresszkezelésben és kommunikációban. Ha tudatosan megfogalmazol magadnak elérhető, konkrét célokat, azzal irányt és célt adsz az életednek. Például, ha a célod az, hogy nyugodtabb legyél a stresszes helyzetekben, meghatározhatod, hogy naponta 10 percet meditálsz vagy légzőgyakorlatokat végzel. A párkapcsolatban is fontos lehet, hogy figyelve egymás igényeire, közösen tűzzetek ki célokat, például több minőségi időt tölteni együtt, ezzel erősítve az összhangot köztetek.
A célok segítenek abban, hogy irányítsd az életed, és ne a körülmények sodorjanak. Amikor látod az eredményeidet, önbizalmat nyersz, és egyre inkább rájössz, hogy a nyugalom és elégedettség eléréséhez az utat magadban találod meg.
Egyszerű önfejlesztés otthon
Ezek a hétköznapi feladatok segíthetnek, hogy jobban értsd magad:
- Naplóírás – Írd le a napi gondolataidat, érzéseidet, hogy jobban megértsd önmagadat. Milyen történés milyen érzést vált ki belőled, mire hogyan reagálsz. Szánj időt minden nap végén arra, hogy végiggondold, mit tanultál magadról az adott napon.
- Hála gyakorlása – Kezdj el rendszeresen hálát adni a kis dolgokért is, hogy pozitívabb perspektívát alakíts ki és egyre jobban felfedezhesd az élet nagyszerű pillanatait.
- Célok kitűzése – Tűzz ki rövid és hosszú távú célokat, hogy irányt adj az életednek és tudd, miért kelsz fel minden reggel és mi tart szenvedélyesen a mindennapokban.
- Önkorlátozó hiedelmek felismerése – Vizsgáld meg a negatív gondolataidat, és tudd meg, miért akadályoznak a fejlődésben. Mennyire törvényszerűek, elkerülhetetlenek ezek a megfogalmazott, valós veszélynek gondolt állítások a fejedben?
- Meditáció – Naponta pár perc csend segít elmélyülni önmagadban és tisztább képet kapni a belső világodról.
- Mások véleményének meghallgatása – Kérj visszajelzést a környezetedtől, hogy lásd, mások hogyan látnak téged. Nem érdemes kritikaként fogadni a visszajelzéseket, hiszen ezek vélemények, amelyekből lehet következtetéseket levonni.
- Problémamegoldás – Ne csak a hibákat keresd, hanem kérdezd meg magadtól, mit tehetnél másképp legközelebb. Ha erős a miérted, a hajtóerőd, akkor meg fogod tudni találni az ok-okozati összefüggéseket az életedben, és képes leszel másként cselekedni, hogy más eredményt kaphass.
Ha megugorhatatlannak tűnik beemelned ezeket a szokásokat a mindennapjaidba, de egyébként szeretnél tudatosabb lenni, hogy olyan életet élj, amit igazán szeretnél, akkor gyere el egy tanácsadásra, szeretettel várlak, hogy megtaláljuk együtt a válaszaidat és készítsünk egy igazán jó stratégiát, amit tartani tudsz a hétköznapokban. A tanácsadás menetéről itt olvashatsz.
Laskai Nelli
NLP tréner, házassági tanácsadó
Borítókép:pexels.com
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: